Wprowadzenie    Liturgia słowa    Katecheza    Rozważanie

3 NIEDZIELA WIELKIEGO POSTU Rok C (fioletowy) Nr 11 (28 lutego 2016)

Katecheza

Gorejący krzew Mojżesza w naszym ogrodzie?

Nagle anioł PANA pojawił się przed nim w płomieniu buchającym z krzewu. Mojżesz widział, jak ogień płonął wśród cierni, lecz ich nie spalał. Pomyślał więc: „Podejdę bliżej i zobaczę to niezwykłe zjawisko. Dlaczego krzew nie obraca się w popiół?” (Wj 3,2-3).
Ten fragment Pisma Świętego pewnie wiele razy słyszeliśmy podczas liturgii czy też na katechezie. Nawiązanie do powyższego tekstu znajdziemy m.in. w Godzinkach o Niepokalanym Poczęciu NMP: „[...] tyś Krzak Mojżeszów, boskim ogniem gorejąca”. Biblijny krzak gorejący to starotestamentalny symbol obecności Boga. W Nowym Testamencie tym znakiem jest Maryja, z której narodził się Bóg. To właśnie Ona, porównana do krzewu Mojżesza, zapłonęła boskim ogniem miłości Bożej. Płonący, ale nie spalający się krzew łączono z dziewiczym macierzyństwem Maryi, która poczęła z Ducha Świętego.
Płonący krzew, który płonął, ale się nie spalał, był dla Mojżesza czymś wyjątkowym, czymś, z czym nigdy się nie spotkał. Biblijny bohater postanowił przeanalizować nietypowe zjawisko i zbadać jego przyczyny. Zachęcam, aby wraz z Mojżeszem przyjrzeć się fenomenowi krzewu gorejącego, ponieważ... może on zapłonąć również w Polsce!
Jak to jest możliwe? Wszystko za sprawą pewnej rośliny należącej do rodziny rutowatych (Rutaceae) – Dyptamu jesionolistnego (Dictamnus albus lub Dictamnus fraxinella).
Tajemnica tej rośliny, nazywanej krzakiem Mojżesza, tkwi w wysokim stężeniu olejków eterycznych, wydzielających się z gruczołów byliny, która w gorące i bezwietrzne dni może ulec samozapłonowi. Jeśli do tego dojdzie, na gałązkach rośliny pojawia się krótkotrwały, błękitny płomień, który jednak jej nie uszkadza. Wyjątkowość krzewu Mojżesza przejawia się również w innych aspektach. Dyptam wykazuje wiele właściwości leczniczych. Roślina jest bogata m.in. w związki zwane furanokumarynami, które mają zastosowanie w leczeniu niektórych schorzeń dermatologicznych, takich jak np. bielactwo nabyte czy łuszczyca. Roślina wykazuje także właściwości przeciwgrzybicze i przeciwbakteryjne, dzięki czemu może mieć zastosowanie w leczeniu wszelkiego pochodzenia grzybic.
Krzew Mojżesza jest gatunkiem zagrożonym. W Polsce stwierdzono jego trzy naturalne stanowiska, w których jest objęty ochroną: rezerwat Kulin k. Włocławka, okolice Dąbrowy Górniczej oraz rejon Pińczowa. Na świecie natomiast występuje na terenie Europy Środkowej i Południowej aż po Morze Kaspijskie, na Syberii, w Chinach północnych, Japonii, Korei oraz Mandżurii. Dyptam jesionolistny, czyli krzew Mojżesza, jest także rośliną, którą można zakupić w sklepie ogrodniczym i uprawiać we własnym ogrodzie.

Agata Odrzywolska