Wprowadzenie    Liturgia słowa    Katecheza    Rozważanie

UROCZYSTOŚĆ ŚWIĘTEJ BOŻEJ RODZICIELKI MARYI Rok C (czerwony) Nr 1 (1 stycznia 2016)

Wprowadzenie do liturgii

 POKÓJ ZAPLANOWAŁ PAN BÓG


Nowy rok, oprócz nadziei, sztucznych ogni, wiwatów i szaleństwa radości, budzi emocje i lęki. Jaki on będzie? Po przeżyciach związanych ze światowym terroryzmem, trzęsieniem ziemi w Nepalu, wojną na Ukrainie, zbrojeniami… nasze obawy i lęki wydają się uzasadnione.

Stajemy więc wobec dramatycznych pytań. Nic dziwnego, bo życie jest dramatyczną walką. Przecież dziś, pomimo pozorów demokracji, tysiące chrześcijan umiera za Chrystusa. Czy mamy jednak wpadać w panikę? Nie! Jest przecież zbawienne wyzwolenie. Jezus, Książę Pokoju nam się narodził!

Wchodzimy w otwartą bramę nowego roku. Kościół umieścił nad nią postać Maryi – Świętej Bożej Rodzicielki. Jej opieka i błogosławieństwo Jej Syna mają towarzyszyć tym, którzy w tę bramę wejdą. Symbol bramy jak najbardziej odpowiada Matce Najświętszej. Nazywamy Ją przecież Bramą Niebieską, bo przez Nią, jak przez bramę, przyszedł do nas Zbawiciel.

Pierwszy dzień roku jest dniem modlitwy o pokój. Jako chrześcijanie wiemy, że prawdziwy ład i harmonia mają swe źródło w sercu człowieka. Ich tajemnica polega na naszym pojednaniu z Bogiem, z sobą samym, z innymi ludźmi i całym stworzeniem. Pokój to cudowna zgodność, jaką w dziele stworzenia zaplanował Pan Bóg.

W Nowy Rok składamy sobie życzenia, wyrażając nadzieję, że będzie on szczęśliwy. Również Pan Bóg kieruje dziś do nas przez Mojżesza słowa pełne otuchy: „Niech Was Pan błogosławi i strzeże. Niech Pan rozpromieni oblicze swe nad Wami, niech Was obdarzy swą łaską. Niech zwróci ku Wam swoje oblicze i niech Was obdarzy pokojem” (I czytanie).

ks. Stanisław Jasionek