Wprowadzenie    Liturgia słowa    Katecheza    Rozważanie

III NIEDZIELA ZWYKŁA Rok B (zielony) Nr 6 (25 stycznia 2015)

Katecheza

 Boży plan dla Łucji

„Nikt Cię nie kocha tak jak Ja, popatrz na krzyż, oto dowód mej miłości” (Martin Valverde).
Łucja urodziła się 8 października 1969 roku w Patos di Minas w Brazylii. Jako młoda dziewczyna nie myślała o wstąpieniu do zgromadzenia. Tylko jej babcia bardzo tego pragnęła. Wraz z nadchodzącymi 23. urodzinami przyszedł kryzys. Wprawdzie miała chłopaka, ale nie była z nim zbyt mocno uczuciowo związana. Pan Bóg miał dla niej swój plan. W 1982 roku, na spotkaniu wspólnoty charyzmatycznej, do której należał chłopak usłyszała pieśń Martina Valverdego, której refren brzmi: „Nikt Cię nie kocha tak jak Ja, popatrz na krzyż, oto dowód mej miłości”. Wzruszyła się do łez. Jak mówi: „te słowa trafiły do głębi mego serca”. Był to dla Łucji sygnał, że Pan Bóg chce prowadzić ją swoją drogą.
Któregoś dnia po Mszy św. przeprowadziła rozmowę z księdzem charyzmatykiem. Zapytał ją wprost, czy nie myślała o wstąpieniu do zgromadzenia. Jeszcze nie znała odpowiedzi… Nagle poczuła, że świat dookoła stał się inny i obcy. Powołanie, które później Bóg tak pięknie ukształtował, dopiero się rodziło… Zaczęła się dużo modlić, szczególnie na różańcu, prosząc Maryję o światło.
Pamięta, że karnawał owego 1982 roku był jej pożegnaniem z dotychczasowym życiem, bowiem miesiąc po rozmowie z księdzem postanowiła wstąpić do Zgromadzenia Sióstr Służebnic Wynagrodzicielek Najświętszego Serca Jezusa. Na początku formacji, jeszcze w Brazylii miała duże trudności z dostosowaniem swojej osobowości do reguły zakonnej, miłość do Jezusa pomogła jej jednak pokonać trudności. I tak w 2001 roku, po zakończeniu junioratu w Rzymie, złożyła śluby wieczyste w Mesynie (Włochy). W następnym roku siostra przełożona skierowała ją na placówkę do Polski.
W domu zakonnym w Lublinie przeżyła wielką lekcję pokory i wytrwałości. Miała bowiem ogromne kłopoty z nauczeniem się języka polskiego. Poprawiały ją dzieci, którymi się opiekowała. Myślała, że nie da sobie rady. Jednak jakoś się udało. Gdy ukończyła teologię na KUL-u, była przeszczęśliwa.
Boski plan życia dla Łucji i jej powołanie, które wciąż rozwija się i aktualizuje, ukazują jak nieprzewidywalne i niespodziewane są wyroki Pańskie. Dla każdego z nas Pan Bóg ma plan i do nas należy odczytanie znaków, jakie dla nas zostawia tu na ziemi.
Wszystkie dziewczęta zainteresowane poznaniem Bożego zamysłu wobec nich lub realizacją już rozeznanego powołania do życia zakonnego Siostry zapraszają do odwiedzenia strony www.wynagrodzicielkinsj.pl i kontaktu z nimi. Niechaj zachętą będą dla Was słowa założyciela zgromadzenia ks. Antoniniego Celony: „Kochać Jezusa to znaczy iść za Nim, naśladować i pocieszać Go. Kochać Jezusa to czynić Jego wolę i jednoczyć się z Nim ze wszystkich sił. Kochać Jezusa to pomagać Mu nieść krzyż, uczestniczyć w Jego dziele odkupienia, zdobywać dusze dla Niego, być gorliwym w wypełnianiu Jego Boskich zamiarów. Kochać Jezusa to znaczy spalać i jeszcze raz spalać całe swe życie dla Niego i tylko dla Niego”.

Agata Kornacka