Wprowadzenie    Liturgia słowa    Katecheza    Rozważanie

PONIEDZIAŁEK W OKTAWIE WIELKANOCY Rok A (biały) Nr 22 (21 kwietnia 2014)

Wprowadzenie do liturgii

 PRAWDA I KŁAMSTWO

 
Codziennie docierają do nas różne wiadomości ze świata. Czasem jedno wydarzenie ma zupełnie różne interpretacje. Myślimy wtedy: „Gdzie tu jest prawda? Czy prasa kłamie, czy telewizja kłamie?”. Nie wiemy. 
W zalewie informacji trzeba nam ponownie odkryć siłę Prawdy. Bywa tak, że nawet po kilkudziesięciu latach odkrywamy prawdę o jakimś wydarzeniu lub o jakiejś postaci. Prawda wtedy zawstydza kłamstwo. Dzisiejsze czytania mówią nam o konfrontacji Prawdy i kłamstwa. Reakcji na jedno z najważniejszych wydarzeń w historii ludzkości: Zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa!
Fakt Zmartwychwstania Jezusa przewyższa nasze zdolności rozumowe. Nie wiemy, jak byśmy zareagowali, gdyby przyszło nam żyć w tamtych, odległych czasach. Czy nie dowierzając jak niejeden z Apostołów? Czy przyjmując tę prawdę „z bojaźnią i wielką radością” jak owe kobiety z Ewangelii? Czy może przyjmując racjonalne wytłumaczenie arcykapłanów, że to uczniowie ukradli ciało Jezusa? Gdzie tu Prawda, gdzie kłamstwo?
Dziś już wiemy, że Prawda zwyciężyła. Sam Jezus powiedział o tym apostołom. A potem Duch Święty umocnił ich, dając im pewność i odwagę. To On natchnął św. Piotra, aby wygłosił mowę, którą czytamy w dzisiejszym pierwszym czytaniu. Słowa pełne wewnętrznego żaru miały poruszyć serca narodu wybranego. Piotr zaprosił słuchających do wyprawy w czasy ich ukochanego króla Dawida. Aby tam odkryli korzenie Prawdy, która ich wyzwoli.
Prawdę o Zmartwychwstaniu Jezusa świętuje cały świat. O kłamstwie arcykapłanów mało kto pamięta. Jezus przypomina nam: Prawda zawsze zwycięża!
o. Tomasz Słowiński – dominikanin