Wprowadzenie    Liturgia słowa    Katecheza    Rozważanie

100 ŚWIATOWY DZIEŃ MIGRANTA I UCHODŹCY Rok A (zielony) Nr 5 (19 stycznia 2014)

Wprowadzenie do liturgii

 IDŹ DO NICH!

 
Opowiadaj o Bogu, w którego wierzysz – tak można oddać treść dzisiejszej liturgii słowa. „Ja to ujrzałem i daję świadectwo” – powie dzisiaj do nas św. Jan Ewangelista. 
Dzisiejsze czytania wskazują na to, że jesteśmy nie tylko wybrani, lecz również posłani. Dzięki ludziom, którzy to zrozumieli, my też kiedyś usłyszeliśmy Dobrą Nowinę i przyjęliśmy wiarę. Może dajemy o niej świadectwo, jak tylko potrafimy, w naszej rodzinie, wśród znajomych i przyjaciół. To już w pewnym sensie jest odwaga. Ale słowo Boże – zawsze wymagające więcej i więcej, mówi dzisiaj do Proroka: „To zbyt mało!”. W odniesieniu do nas można to odczytać tak: „To za mało, jeśli jesteś przyzwoitym człowiekiem i chrześcijaninem w swoim zamkniętym, wąskim gronie, ja chcę Cię posłać do obcych, może powinieneś sam do nich wyjść, do tych, którzy nie są Ci bliscy, mają inne obyczaje, może nawet mówią innym językiem, a może bywają niemili, niesympatyczni, nawet niebezpieczni. Idź do nich”. Tak właśnie Bóg posłał św. Pawła, który mówi o sobie „powołany na apostoła Jezusa Chrystusa”. Zresztą do takiego „obcego” i „niechętnego” świata, do ludzi niesympatycznych i wrogich Bóg posłał swojego Syna. 
Jesteśmy więc zachęcani dzisiaj do otwarcia się na obcych. A skoro mamy Dzień Migranta i Uchodźcy, warto pomyśleć, czy gdzieś obok mnie nie ma kogoś, kto potrzebowałby mojego zainteresowania, dobrego słowa czy materialnego wsparcia. I nie chodzi tylko o tych, którzy mają legitymację uchodźcy, bo my wszyscy w pewnym sensie jesteśmy uchodźcami i migrantami, żyjącymi w tymczasowej ojczyźnie ziemskiej.
ks. Adam Rybicki