Wprowadzenie    Liturgia słowa    Katecheza    Rozważanie

UROCZYSTOŚĆ NARODZENIA PAŃSKIEGO – Msza w dzień Rok A (biały) Nr 62 (25 grudnia 2013)

Wprowadzenie do liturgii

 NARODZIŁ SIĘ, ABY ŻYĆ ZA REGAŁEM?! 

 

 
Jakiś czas temu Polskę obiegła informacja o bliźniakach, którzy od chwili urodzenia przez pięć lat musieli żyć za regałem, w pokoju, odgrodzeni od reszty rodziny. Nikt, oprócz rodziców i rodzeństwa, o nich nie wiedział. Odsunięte od świata i kontaktu z innymi dzieci nie mogły się rozwijać. Przyszły do swoich, a swoi ich nie przyjęli. 
Jeśli spojrzymy na świat jak na jedną, wielką rodzinę, bo przecież mamy jednego Ojca w niebie, to zauważymy, że z narodzinami Syna Bożego jest podobnie. Mówi o tym dzisiejsza Ewangelia: „Przyszło do swojej własności, a swoi Go nie przyjęli” (J 1,11). Wstrząsające? Owszem, ale niestety prawdziwe. I wiele wyjaśniające. Świat, to jedna wielka rodzina, która jest dysfunkcyjna, niedorozwinięta, chora. I chyba nikogo, kto ma oczy otwarte, nie trzeba o tym przekonywać. Dlaczego tak się dzieje? Pismo św. wyjaśnia – bo wielka rodzina ludzka nie przyjęła jeszcze Tego, który jest „Światłością prawdziwą oświecającą każdego człowieka” (por. J 1,9).
Każde dziecko, które przychodzi na świat, jest odblaskiem tej Światłości. A ilu dzieciom nie pozwolono w ogóle się narodzić, ilu kazano żyć za „regałem”? A może nie wypada o tym mówić w Boże Narodzenie? Cóż, jeśli te święta sprowadzimy do wymiany wzajemnych przyjemności, składania sobie pustych życzeń i cieszenia się z prezentów, a w drugim człowieku nie przyjmiemy Chrystusa, to i my nie narodzimy się do nowego życia. Bo Boże Narodzenie jest po to, abyśmy się i my „z Boga narodzili” (por. J 1,12-13). Z Boga – to znaczy z Miłości i dla Miłości.
 
o. Marek Cul – dominikanin