Wprowadzenie    Liturgia słowa    Katecheza    Rozważanie

UROCZYSTOŚĆ WSZYSTKICH ŚWIĘTYCH Rok C (biały) Nr 52 (1 listopada 2013)

Wprowadzenie do liturgii

CZY MAM JUŻ DZIŚ TEN KLUCZ?

Wierzymy, że życie po śmierci istnieje. Istnieje też królestwo niebieskie, którego dostępują ludzie zbawieni. Pozostaje tylko znaleźć odpowiedź na pytanie: Co należy czynić, aby przekroczyć jego bramy?
Odwiedzając dzisiaj cmentarze, kierujemy nasze myśli ku przeszłości, ale i przyszłości. Wspominamy naszych drogich zmarłych. Więcej niż zazwyczaj myślimy o tajemnicy śmierci. Perspektywa odchodzenia z tego świata może nas czasem przerażać i paraliżować. Zwłaszcza gdy będziemy na nią patrzyli w kategoriach wyłącznie ludzkich.
Zmartwychwstanie Chrystusa wszystko odwraca. Bóg, pokonując śmierć, otworzył człowiekowi bramę do królestwa niebieskiego. Uzdolnił go do świętości, a przez to do oglądania Boga. I choć nadal umieramy i będziemy umierać jako istoty cielesne, to musimy zrobić wszystko, aby móc cieszyć się wiecznością. Pozostaje jednak pytanie: Jak to osiągnąć? Kluczem do otwarcia nieba są „błogosławieństwa”, o których dziś słyszymy w Ewangelii. Jezus naucza w sposób prosty i konkretny. Jeśli będziesz miłosierny, czystego serca i będziesz niósł pokój – osiągniesz niebo. Jeśli będziesz umiał znosić prześladowania dla sprawiedliwości i urągania ze względu na Chrystusa – wejdziesz do Jego królestwa.
Żyć duchem błogosławieństw wcale nie jest łatwo. Nasza ludzka, upadła na skutek grzechu natura, ma tendencję do wyrządzania zła. Nie możemy jednak temu ulegać. Wpatrując się w przykład świętych, powtarzajmy za św. Janem Apostołem: „Każdy zaś, kto pokłada w Nim nadzieję, uświęca się, podobnie jak On jest święty” (II czytanie).

ks. Mariusz Krawiec – paulista