Wprowadzenie    Liturgia słowa    Katecheza    Rozważanie

XXIX NIEDZIELA ZWYKŁA - 87 ŚWIATOWY DZIEŃ MISYJNY Rok C (zielony) Nr 50 (20 października 2013)

Wprowadzenie do liturgii

JA TEŻ ODPOWIADAM ZA MISJE

Rachela Beckwith z USA, kiedy miała 5 lat, usłyszała o dzieciach, które w wyniku choroby tracą włosy. Chcąc zmniejszyć ich smutek i cierpienie, poprosiła rodziców, by obcięli jej długie włosy i wysłali do fundacji „Loczki Miłości”, wykonującej peruki dla dzieci chorych na raka.
Na 9. urodziny 12 czerwca 2011 r. Rachela napisała w internecie: „[…] miliony ludzi nie dożywają swoich 5. urodzin, bo nie mają dostępu do wody pitnej. Proszę każdego, kogo znam, by złożył mały datek w miejsce prezentów z okazji moich urodzin”. Przed śmiercią 23 lipca 2011 nazbierała 220 dolarów; 30 września 2011 r. na jej koncie było już ponad 1,26 mln. Dave Luckenbough w „New York Timesie” napisał: „Ta mała dziewczynka była mądrzejsza niż cały Kongres USA i Wall Street razem wzięci, gdyż doprowadziła do tego, że tysiące ludzi na innym kontynencie nie muszą już umierać z pragnienia”.
Do Kościoła katolickiego należy ok. 1,2 mld ludzi, a ponad 4 mld nie słyszało o Chrystusie. Błogosławiony Jan Paweł II w encyklice Redemptoris missio (nr 71-72) naucza, że każdy z nas jest odpowiedzialny za misje. Jak to czynić? Najpierw przez wytrwałą, nieustanną modlitwę – dopóki Mojżesz miał wzniesione ręce, zwyciężali Izraelici (I czytanie). „A Bóg, czyż nie weźmie w obronę swoich wybranych, którzy dniem i nocą wołają do Niego […]?” – mówi Jezus w dzisiejszej Ewangelii. Druga możliwość – to pomoc materialna.
Moja pomoc modlitewna i materialna sprawiają, że misje – jak mówił bł. Jan Paweł II – są prawdziwymi laboratoriami, pobudzającymi narodziny i rozwój wiary.

ks. Zbigniew Krzyszowski