Wprowadzenie    Liturgia słowa    Katecheza    Rozważanie

XVII NIEDZIELA ZWYKŁA Rok C (zielony) Nr 37 (28 lipca 2013)

Katecheza

Błogosławiony ks. Gerhard Hirschfelder (1907-1942) – znak sprzeciwu, „niemiecki Popiełuszko”

„Każdy, kto z serc młodzieży wyrywa wiarę w Chrystusa, jest zbrodniarzem” – to słowa bł. ks. Gerharda Hirschfeldera z lipca 1941 roku.
Urodził się 17 lutego 1907 roku w Kłodzku jako nieślubne dziecko Marii Hirschfelder. Święcenia kapłańskie przyjął 31 stycznia 1932 roku. Jego pogodne usposobienie i optymistyczne nastawienie do życia sprawiły, że na swojej pierwszej placówce duszpasterskiej w parafii w Kudowie Czermnej szybko zyskał uznanie ze strony dzieci i młodzieży. Niestety, ks. Gerhard z bólem serca musiał także obserwować coraz większy wpływ ideologii hitlerowskiej na swoich wychowanków. W latach 30. XX wieku nie bał się publicznie upominać młodych ludzi z Hitlerjugend, którzy zachowywali się niewłaściwie w kościele: „Zwykłemu zdjęciu potraficie salutować i stawać przed fotografią Hitlera na baczność, a Bogu nie potraficie oddać należytej czci i szacunku?”.
Nie podobało się to ideologom nazistowskim. Pewnego dnia, gdy wracał na plebanię, został dotkliwie pobity. Miało to być dla niego ostrzeżenie. Jego odważne antyhitlerowskie kazania były demonstracyjnie notowane przez obecnych w świątyni agentów Gestapo.
Kolejną placówką młodego księdza była Bystrzyca Kłodzka. Tam, jako wikariusz, pełnił jednocześnie funkcję duszpasterza młodzieży na terenie Ziemi Kłodzkiej. Nieugięta postawa kapłana musiała jednak doprowadzić do aresztowania. Tak też stało się 1 sierpnia 1941 roku. Po krótkim pobycie w więzieniu w Kłodzku, gdzie był szykanowany i bity, 27 grudnia 1941 roku trafił do obozu koncentracyjnego w Dachau i osadzony w blokach 28 i 30, gdzie więzieni byli również polscy księża. Ksiądz Hirschfelder – niedożywiony i wyczerpany – zmarł na zapalenie płuc w obozowym lazarecie 1 sierpnia 1942 roku.
Pamięć o bohaterskim ks. Gerhardzie przetrwała. Jego beatyfikacja odbyła się w niemieckim Münster 19 września 2010 roku. Jak podkreślił obecny w trakcie Mszy św. beatyfikacyjnej ordynariusz świdnicki, bp Ignacy Dec, bł. Hirschfelder jest nowym pomostem pomiędzy narodami: czeskim, polskim i niemieckim. Ksiądz Gerhard jest także pierwszym błogosławionym młodej Diecezji Świdnickiej. Kościół wspomina go 2 sierpnia.

ks. Mariusz Krawiec – paulista