Wprowadzenie    Liturgia słowa    Katecheza    Rozważanie

XI NIEDZIELA ZWYKŁA Rok C (zielony) Nr 31 (16 czerwca 2013)

Wprowadzenie do liturgii

NIE WOLNO PRZEGAPIĆ BOGA

Znana w mieście jawnogrzesznica, wytykana palcami, wyśmiewana i potępiana za grzechy, których się dopuściła, popełniła kolejne faux pas: zakłóciła przebieg starannie przygotowanej biesiady…
Od ukazanego w dzisiejszej Ewangelii wydarzenia minęło dwa tysiące lat. Jak wówczas, tak i dziś przygotowujący biesiadę chcą dobrze wypaść wobec zaproszonych gości. Szykują posiłek, starają się kulturalnie zachować, podtrzymują rozmowę. Podobnie było w domu faryzeusza. Goście zapewne rozmawiali z Chrystusem, pytali o królestwo Boże i cieszyli się, że mogli zasiąść w tak doborowym gronie.
Nieoczekiwana przez faryzeusza jawnogrzesznica również zjawiła się na biesiadzie. Przyszła nie po to, aby jeść i pić. Obmywając stopy Jezusa i namaszczając je olejkiem, witała Go i oddała mu cześć. Uczyniła to, czego nie zrobił faryzeusz: „[…] nie poznał czasu swego nawiedzenia” (por. Łk 19,44).
Bóg poszukuje grzeszników, szczególnie tych, których ludzie już dawno odepchnęli. I chociaż szukających nawrócenia i przebaczenia Bożego często paraliżuje strach i wstyd, to tej niedzieli owa jawnogrzesznica uczy, że nie wolno w życiu przegapić Boga. On nawet w „obcym domu”, „na oczach ludzi” podźwignie, przebaczy i nie będzie to dla Niego… faux pas.
Kobieta odeszła usprawiedliwiona i uzdrowiona. Nie wiemy, czy scena ta nauczyła czegoś faryzeusza i jego gości. Jesteśmy świadomi jednego: nie sposób po ludzku zrozumieć wielkości i głębi miłości Boga do człowieka. Zwłaszcza tego, który czuje brzemię własnych grzechów i nie liczy już tylko na siebie, ale jedynie na Boże miłosierdzie.

ks. Przemysław Pokorski