Wprowadzenie    Liturgia słowa    Katecheza    Rozważanie

NIEDZIELA ZESŁANIA DUCHA ŚWIĘTEGO Rok C (czerwony) Nr 26 (19 maja 2013)

Katecheza

Bł. Franz Jägerstätter (1907-1943) – męczennik sumienia

Wydarzyło się to 9 sierpnia 1943 roku. Rozpętana cztery lata wcześniej przez hitlerowskie Niemcy wojna zbierała krwawe żniwo. Tego dnia, o godz. 16, w berlińskim więzieniu Brandenburg/Havel wykonano wyrok śmierci przez ścięcie na Austriaku – Franzu Jägerstätterze.
Pochodzący z okolic Linzu 36-letni rolnik, ojciec trójki dzieci, został skazany przez sąd nazistowski na karę śmierci, za odmowę służby wojskowej. Franz, głęboko wierzący katolik, uważał, że nie może jako żołnierz uczestniczyć w wojnie, która jest z gruntu niesprawiedliwa. Służbę wojskową pod wodzą Hitlera uważał za grzech i mówił o tym otwarcie. Kiedy w marcu 1943 r. dostał wezwanie do wojska, przed komisją poborową oświadczył, że jako katolik nie może być żołnierzem nazistowskiej armii. Trafił do aresztu wojskowego najpierw w Linzu, a następnie w Berlinie. Przebywał tam pięć miesięcy, aż do wykonania wyroku. W tym czasie wciąż miał możliwość zmiany decyzji i uratowania życia. Powoływano się na jego odpowiedzialność za losy żony i małych córeczek. Jägerstätter na żaden jednak kompromis się nie zgadzał.
W listach z więzienia wyjaśniał żonie Franzisce motywy swojej decyzji. Pisał w nich o miłości nieprzyjaciół i o uczestnictwie w cierpieniach i zmartwychwstaniu Chrystusa. W swoich ostatnich życzeniach wielkanocnych wysłanych z więzienia do żony napisał: „Chrystus zmartwychwstał […] nawet gdy teraz doświadczamy ciężkich czasów, to musimy i powinniśmy je przeżywać razem z Kościołem, gdyż jest coś radosnego w tym, że Chrystus zmartwychwstał i pokonał śmierć […] nie możemy teraz obawiać się śmierci”. Dwaj kapelani więzienni – ks. Kreutzberg i ks. Jochmann, którzy towarzyszyli Franzowi w ostatnich miesiącach jego życia, zaświadczyli później, że mieli przed sobą człowieka, który był gotowy oddać własne życie ze względu na miłość do Chrystusa i nieprzyjaciół.
Franz Jägerstätter na podstawie dekretu papieża Benedykta XVI został ogłoszony błogosławionym 26 października 2007 roku. Uroczystość beatyfikacyjna miała miejsce w katedrze w Linzu. Wzięła w niej również udział, wówczas 94-letnia, żona Jägerstättera, Franziska, oraz ich córki: Rosalia, Maria i Aloisia.
Błogosławiony Franz Jägerstätter jest czczony w Kościele katolickim nie tylko jako męczennik, ale także jako wzorowy mąż i ojciec rodziny. Jego liturgiczne wspomnienie przypada 21 maja.

ks. Mariusz Krawiec – paulista