Wprowadzenie    Liturgia słowa    Katecheza    Rozważanie

UROCZYSTOŚĆ NMP KRÓLOWEJ POLSKI Rok C (biały) Nr 23 (3 maja 2013)

Wprowadzenie do liturgii

MATKO, PROWADŹ NAS DO SYNA

„«Oto twarz, która najbardziej przypomina Chrystusa» (Dante Aligieri). Bo w rysach matki rozpoznajemy największe podobieństwo do jej dzieci. Jeśli więc chcemy poznać Syna, musimy przyglądać się Matce. Matka prowadzi do Syna” (Stefan kard. Wyszyński).
Przyglądając się naszej Matce w Roku Wiary, dostrzegamy w Niej podobieństwo do Tego, który „nam w wierze przewodzi” (Hbr 12,2), Jezusa Chrystusa – nowego Człowieka będącego „obrazem Boga niewidzialnego” (Kol 1,15). Widząc w Maryi to podobieństwo, prośmy za Jej przyczyną o wiarę pełną światła Bożego.
Matko i Królowo nasza, dopomóż każdemu z nas i całemu naszemu narodowi wytrwać na drodze wierności Bogu, nie stawiając na Jego miejscu żadnej sprawy, żadnej bliskiej osoby i siebie samych. Pomóż nam w chwilach pomyślnych wielbić Pana i „radować się w Bogu, naszym Zbawcy” (Łk 1,47), a w chwilach trudnych – przyjąć krzyż i trwać pod nim jak Ty. Pomóż nam przyjąć słowo Jezusa, wcielić je w codzienność i być świadkami Twojego Syna wobec tych, którzy kształtują swoje życie jedynie według własnych planów. Pomóż nam poczuć się w Kościele jak w swoim domu, tworzyć z innymi wspólnotę w jednym Duchu i stać się odpowiedzialnymi za zbawienie wszystkich.
Pomóż nam bronić życia ludzkiego, gdy jest ono uznawane za produkt ludzki, małżeństwa sakramentalnego, gdy jest widziane jako „wolny związek”, godności człowieka, gdy jest on uznawany przez przedsiębiorców – za siłę roboczą, przez właścicieli supermarketów – za nabywcę, przez polityków – za numer do głosowania.

ks. Stanisław Zarzycki – pallotyn