Wprowadzenie    Liturgia słowa    Katecheza    Rozważanie

II NIEDZIELA ZWYKŁA Rok C (zielony) Nr 4 (20 stycznia 2013)

Katecheza

Bł. Laura Vicuña (1891-1904) ‒ ofiara życia za nawrócenie matki

Laura Vicuña urodziła się 5 kwietnia 1891 roku w stolicy Chile, Santiago. Jej ojciec – Józef, zawodowy wojskowy pochodził ze szlachetnego chilijskiego rodu. Jej matka Mercedes Pino była krawcową.
Niedługo po narodzinach Laury jej rodzice musieli uciekać z kraju z powodu zamieszek rewolucyjnych. Gdy dziewczynka miała dwa lata, jej ojciec zmarł na zapalenie płuc. Wkrótce po jego śmierci Laurze urodziła się młodsza siostra – Julia Amanda. Matka obu dziewczynek szybko popadła w ubóstwo. Mając nadzieję na lepszy byt, kobieta wraz z Laurą i Julią wyemigrowała w okolice Junin de los Andes w Argentynie. Po niedługim czasie znalazła pracę u zamożnego właściciela ziemskiego, Manuela Mora. Mężczyzna utrzymywał Mercedes wraz z jej córkami, którym umożliwił nawet naukę w kolegium dla dziewcząt prowadzonym przez Córki Maryi Wspomożycielki – salezjanki. W zamian za pomoc i opiekę zażyczył sobie by Mercedes zamieszkała z nim jako konkubina. Bardzo szybko Manuel okazał się człowiekiem okrutnym i brutalnym.
W szkole sióstr salezjanek Laura była jedną z najlepszych uczennic, cieszyła się bardzo dobrą opinią zarówno u wychowawczyń, jak i koleżanek. Bardzo często brała na siebie cięższe obowiązki, z cierpliwością znosiła przykrości i trudności. Wyręczała koleżanki w pracy oraz pomagała w nauce. Za uśmiechem Laura skrywała ogromne cierpienie, którego dostarczała jej świadomość zła niesakramentalnego związku jej matki. Także sama wielokrotnie musiała bronić się przed brutalnym zachowaniem Manuela Mory, który często stawał się wobec niej natarczywy. W intencji nawrócenia matki Laura modliła się i umartwiała. W 1902 roku za zgodą spowiednika, postanowiła ofiarować w tej intencji swoje życie. Niedługo potem dziewczynka zachorowała na zapalenie płuc. Stopniowo stan zdrowia pogarszał się, co było dla niej widomym znakiem, że Bóg przyjął złożoną Mu ofiarę.
Laura Vicuña zmarła 22 stycznia 1904 roku, w wieku niespełna 13 lat. Przed śmiercią wyjawiła matce, że to właśnie za nią ofiarowała swoje życie. Wstrząśnięta Mercedes jeszcze tego samego dnia pojednała się z Bogiem, a wkrótce odmieniła swoje życie. Laura została wyniesiona na ołtarze 3 września 1988 roku przez bł. Jana Pawła II. Liturgiczne wspomnienie bł. Laury Vicuña obchodzimy 22 stycznia.

Justyna Zakrzewska