Wprowadzenie    Liturgia słowa    Katecheza    Rozważanie

ŚWIĘTO ŚW. SZCZEPANA, PIERWSZEGO MĘCZENNIKA Rok C (czerwony) Nr 64 (26 grudnia 2012)

Wprowadzenie do liturgii

JEZUS TO DAR, ZADANIE I MOC

Każdy z nas pragnie spokoju, harmonii, poczucia bezpieczeństwa. Z tym wszystkim kojarzą nam się święta Bożego Narodzenia. Zasiadamy z rodziną przy stole, śpiewamy kolędy, potem odwiedzamy przyjaciół. Jest to czas, na który czekamy cały rok. Lecz życie ludzkie jest bardziej skomplikowane i bogate. Dzisiejsze słowa Jezusa z Ewangelii: „Miejcie się na baczności przed ludźmi” (Mt 10,17) w pewnym sensie przypominają nam o tym.
Jeszcze mamy w sobie światło lampek na choince, jeszcze w oczach twarze uśmiechniętych bliskich nam ludzi, a tu takie słowa! Jezus w ten sposób przypomina nam, że On nie jest jednym z podarków, który otrzymujemy „pod choinką”. Chrystus to dar i zadanie dla każdego z nas. Wiara w Niego nie jest tylko moją prywatnością. Jest światłem, które otrzymałem, aby ponieść je i przekazać dalej. Świadczenie o tym, że wierzę w Chrystusa czasem bardzo dużo mnie kosztuje. Jezus mówi dziś apostołom, nie tylko o prześladowaniu, ale też o samotności, o wykluczeniu, o odrzuceniu przez społeczność. I o tej najokrutniejszej samotności niezrozumienia i odrzucenia przez rodzinę.
Perspektywa ta może napełnić nas lękiem, dlatego dziś Chrystus daje nam patrona i pomocnika w składaniu świadectwa wiary ‒ św. Szczepana. Otoczony nienawiścią, agresją, brutalnością, sam pozostaje czysty. Nie podnosi głosu, nie oskarża, nie potępia. Szczepan, umierając, przebacza. A potem jego śmierć wydaje przedziwny owoc, nawrócenie Szawła. Odmieniony Paweł, który kiedyś był Szawłem, poniesie światło Jezusa Chrystusa dalej.

o. Tomasz Słowiński ‒ dominikanin