Wprowadzenie    Liturgia słowa    Katecheza    Rozważanie

UROCZYSTOŚĆ NAJŚWIĘTSZEJ TRÓJCY Rok B (biały) Nr 29 (3 czerwca 2012)

Katecheza

Zabierz Boga na Euro 2012!

Rozpoczynające się w najbliższych dniach Mistrzostwa Europy w Piłce Nożnej zostały zaplanowane jako wielkie święto sportu, sportowców i kibiców. Ma ono przynieść wiele emocji – wybuchy radości i święcenie triumfu oraz chwile smutku i gorycz porażki. Dla wielu miłośników sportu w naszym kraju zbliżające się tygodnie to prawdziwa piłkarska uczta, która w dodatku po raz pierwszy w historii odbędzie się w Polsce. W tym czasie nie można jednak zapomnieć o otaczającym nas świecie – o bliźnich i o Bogu.
Oderwanie się od piłkarskich emocji nie jest jednak zadaniem łatwym. Z jednej strony, trudno się temu dziwić, bo dobry mecz potrafi przykuć uwagę setek milionów widzów na całym świecie. Z drugiej, nawet najlepsze widowisko sportowe w końcu dobiega końca, a życie trwa dalej.
„To szabat został ustanowiony dla człowieka, a nie człowiek dla szabatu” (Mk 2,27) – mówi Jezus, gdy faryzeusze oskarżają Go, że wraz z uczniami nie potrafi należycie obchodzić dnia świątecznego. Podobne zarzuty mogą pojawić się wobec osób, które tak się dają pochłaniać sportowej rywalizacji, że inne sprawy przestają dla nich istnieć. Taka postawa może być zagrożeniem dla człowieka. Bł. Jan Paweł II, w październiku 2000 r. podczas Mszy św. na stadionie olimpijskim w Rzymie, powiedział: „W rozumieniu chrześcijańskim samo życie jest współzawodnictwem i zmaganiem o dobroć i świętość”. Toteż trzeba nam stanąć do walki nie tylko czysto sportowej. Celem chrześcijanina jest udział w „dobrych zawodach”, ukończenie biegu i zachowanie wiary (por. 2Tm 4,7).
Kościół od dawna opowiada się za właściwym pojmowaniem sportu i popiera zainteresowanie nim. Podczas Euro 2012 nie zapomina również o setkach tysięcy fanów. To z myślą o nich w pobliżu stadionów zaplanowane zostały Msze św. i nabożeństwa ekumeniczne, i to nie tylko w języku polskim. Dla fanów piłki nożnej w miastach, gdzie odbywają się mistrzostwa, będą także otwarte kościoły parafialne. Szczegółowy plan nabożeństw można znaleźć na stronach internetowych Krajowego Duszpasterstwa Sportowców (
www.sport.episkopat.pl/euro/msze_i_nabozenstwa).
Niech więc piłkarskie emocje nie przysłonią nam reszty świata. Zabierz Boga na Euro 2012! On chce być z Tobą w każdej sytuacji.

Tomasz Janus