Wprowadzenie    Liturgia słowa    Katecheza    Rozważanie

II NIEDZIELA WIELKANOCY – MIŁOSIERDZIA BOŻEGO Rok B (biały) Nr 21 (15 kwietnia 2012)

Wprowadzenie do liturgii

SPOSÓB NA SKORUPĘ

Na jednym z egzaminów profesor pytał podchwytliwie: w jaki sposób przyjaciele rozebrali dach, by postawić przed Jezusem sparaliżowanego człowieka? Odpowiedź była prosta – domy nie posiadały wówczas wielu kondygnacji, a stropy zrobione były z lekkich materiałów. Dziś słyszymy o Chrystusie, który pomimo zamkniętych drzwi wchodzi do Wieczernika. Myśląc po ludzku, możemy zapytać, jak On to zrobił. Czy zburzył ścianę, a może znał jakieś tajemne wejście? Może będąc duchem, potrafi przenikać ściany?
Niewiara św. Tomasza staje się dla nas ratunkiem i rozwiewa nasze wątpliwości. Zmartwychwstały Chrystus to rzeczywisty, żywy człowiek: z prawdziwym, uwielbionym ciałem oraz duszą. Umacnia On Apostołów tchnieniem Ducha Świętego i wlewa w ich serca pokój oraz radość.
Podobnej sytuacji często sami doświadczamy, gdy zamykamy nasze serca i sumienia w skorupie oraz przestraszeni żyjemy w niepewności. Tłumaczymy sobie, że to z obawy, by ktoś nie wyśmiał naszej pobożności, albo dowodzimy, jak to zostaliśmy opuszczeni i zapomniani przez Boga. Na szczęście, w tym momencie przychodzi do nas Chrystus ze swoim orędziem o Bożym Miłosierdziu. Bardzo konkretnie! Zaprasza nas, byśmy skorzystali z Sakramentu Pokuty i Pojednania. Zachęca, aby poprzez modlitwę, chociażby słowami Koronki, zawierzyć Ojcu wszystkie nasze troski i sprawy.
Ileż nadziei zawierają w sobie słowa: „Błogosławieni, którzy nie widzieli, a uwierzyli” i nasza dzisiejsza odpowiedź: Jezu, ufam Tobie!

ks. Bartosz Mitkiewicz

„Miłość względem Boga polega na spełnianiu Jego przykazań”.
(1J 5,3)