Wprowadzenie    Liturgia słowa    Katecheza    Rozważanie

III NIEDZIELA ZWYKŁA Rok B (zielony) Nr 5 (22 stycznia 2012)

Wprowadzenie do liturgii

JUTRO, CZYLI KIEDY?

Na pewno wśród nas znajdzie się wiele osób, które odkładają wykonanie ważnych rzeczy na później. Mając przygotować się do ważnego egzaminu lub napisać sprawozdanie, o jakie już dawno prosił szef w pracy, spędzają cały dzień na sprzątaniu mieszkania czy odpisywaniu na zaległą korespondencję. Takie zwlekanie psychologowie określają mianem prokrastynacji.
Wsłuchując się w dzisiejszą liturgię Słowa, warto zastanowić się, czy nie zostaliśmy przypadkiem dotknięci duchową prokrastynacją? Słowo Boże przynagla nas bowiem do tego, byśmy nie odkładali na później Bożych spraw. Czas się wypełnił i bliskie jest królestwo Boże. Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię. Jezus wzywa nas, byśmy nie czekali na inny bardziej odpowiedni moment czy okoliczności.
Określenie czas się wypełnił, czy pełnia czasu, ma wiele znaczeń. Po pierwsze, to moment przyjścia na świat Syna Bożego, który odkrywa przed nami nową, wspaniałą perspektywę życia w bliskości i przyjaźni z Bogiem. Po drugie, to pełnia łaski odkupienia, którą możemy otrzymać. Po trzecie – ostrzeżenie, jakie Bóg kieruje do mnie, bym uświadomił sobie, że już najwyższy czas coś zmienić w życiu, że za dużo w nim zła i niewierności. Po czwarte, jest to także zaproszenie, bym jeszcze bardziej zaangażował się w dobro, które jest wokół mnie i zrealizował wreszcie dobre zamiary i postanowienia, jakie noszę w sercu.
Wiemy jak niebezpieczne jest zwlekanie. Bywa, że niszczy ono więzi międzyludzkie, hamuje rozwój, sprawia, że gubimy się w życiu i zostajemy w tyle. Dlatego nie czekajmy na lepszy czas z nawróceniem, pojednaniem z drugim człowiekiem, spowiedzią czy modlitwą. Bo Pan już przyszedł.

o. Jarosław Krawiec – dominikanin