Wprowadzenie    Liturgia słowa    Katecheza    Rozważanie

UROCZYSTOŚĆ NARODZENIA PAŃSKIEGO – Msza w nocy Rok B (biały) Nr 62 (25 grudnia 2011)

Katecheza

Jezus stoi za drzwiami

Kilka lat temu jeden z redaktorów radiowej Trójki wybrał się w wigilijny wieczór na tzw. reporterski spacer. Odwiedził kilkanaście polskich rodzin, chcąc sprawdzić, jak jest realizowana stara tradycja przygotowania wolnego miejsca przy wigilijnym stole. Postanowił sam na sobie doświadczyć bycia przechodniem i bezdomnym. Istotnie: miejsce, talerz, sztućce były gotowe, okazało się jednak, że tylko jedna rodzina odpowiedziała na jego zapotrzebowanie. Tylko jedna rodzina na kilkanaście! Wszyscy inni mieli jakieś wytłumaczenie… albo nawet nie chcieli nic tłumaczyć. Byli i tacy, którzy wprost mówili, że nie wpuszczą nikogo do domu, bo jest za ciasno – „Nawet choinki nie ma gdzie postawić!”. Nie wiemy, kto to jest, nie wiemy, jakie będą konsekwencje otwarcia drzwi dla nieznajomego człowieka. To, co nazywamy piękną tradycją, przez fałsz w jej realizacji staje się dla niektórych oskarżeniem. Doskonale zdajemy sobie sprawę, że nie chodzi tu tylko o realizowanie tradycji. To zdarzenie pokazuje nam, że zbyt wielu nie przeżywa świąt po Bożemu. Święta dla wielu współczesnych chrześcijan stają się następstwem i kulminacją konsumpcyjnego modelu życia.
”Kiedy tam przebywali, nadszedł dla Maryi czas rozwiązania. Porodziła swego pierworodnego Syna, owinęła Go w pieluszki i położyła w żłobie, gdyż nie było dla nich miejsca w gospodzie” (Łk 2,6-7). Bóg chce zagościć w naszym życiu. (…) Dlatego przez cały rok w naszym sercu powinniśmy mieć „wolne miejsce” dla przychodzącego Jezusa. Jezus chce wchodzić do naszych domów, do prywatnych pokoi, do naszych szaf i komputerów. Jezus przychodzi niepostrzeżenie, nie tak jakbyśmy się tego spodziewali. Jezus przychodzi do biednych i bogatych. Jezus przychodzi do pałacu, z którego prawie zawsze jest wyrzucany. Jezus przychodzi do ubogiej stajni, w której dzisiaj też nie może znaleźć miejsca.
Zauważ przychodzącego Chrystusa! Może w te święta nie będzie musiał stać pod twoimi drzwiami. Zaproś nowo narodzonego Jezusa do swoich problemów i trosk!

Ks. Grzegorz Ułamek, „Stojąc na palcach…”, Częstochowa 2002.