Wprowadzenie    Liturgia słowa    Katecheza    Rozważanie

XXV NIEDZIELA ZWYKŁA - DZIEŃ ŚRODKÓW SPOŁECZNEGO PRZEKAZU W POLSCE Rok C (zielony) Nr 45 (19 września 2010)

Katecheza

Listonoszki Jezusa

Bp Wilhelm Ketteler powtarzał, że „gdyby św. Paweł żył obecnie, byłby dziennikarzem”. Dziś Apostoł Narodów żyje w Rodzinie Świętego Pawła, założonej przez bł. ks. Jakuba Alberione. Jej częścią są paulistki, czyli Siostry Świętego Pawła. Zgromadzenie powstało we Włoszech w 1915 r. Tak, jak ich duchowy patron, całym życiem głoszą Ewangelię. Robią to za pomocą wszelkich dostępnych środków, wykorzystując współczesne zdobycze techniki. Wpatrzone w swojego Mistrza – Jezusa, który jest dla nich Drogą, Prawdą i Życiem, starają się żyć Nim na co dzień. Paulistki swoją siłę czerpią z codziennej Eucharystii, adoracji Najświętszego Sakramentu i kontemplacji Słowa Bożego. Z wiarą i zapałem św. Pawła oraz pod opieką Maryi Królowej Apostołów, starają się przekazywać Dobrą Nowinę wszystkim ludziom.
W obecnych czasach, nasze życie zdominowały środki społecznego komunikowania; bardzo często obraża się w nich Boga i Jego sługi. Misja sióstr jest więc również wynagrodzeniem za obrazę Pana. Pole ich działalności jest bardzo szerokie; druk, telewizja, radio i Internet są dla nich współczesnym areopagiem. Dziś ludziom brakuje nie tyle chleba, co Słowa Bożego. Niestety, nie każdy szuka go w Kościele. Potrzeba ludzi, którzy będą się Nim dzielić i docierać tam, gdzie nie zawsze dojdzie kapłan. Paulistki niosą Chrystusa poprzez książkę, muzykę, film, prasę, plakat, pocztówkę, kalendarz oraz programy radiowe i telewizyjne. Ewangelizacja przez środki społecznego komunikowania jest kontynuacją apostolskiej pracy św. Pawła, który pisał, iż został zdobyty przez Chrystusa, a potem sam zabiegał, by przyprowadzać do Niego coraz większe rzesze ludzi.
Celem każdej paulistki jest upodobnienie się do Jezusa – Mistrza. Siostry kształtują i dostosowują swój umysł, serce i wolę na wzór Jego Serca. Nim żyją i niosą Go potrzebującym. Dążą do tego, by za swoim duchowym Patronem powtarzać: „Żyję już nie ja, lecz żyje we mnie Chrystus”.
Patrząc na ich pracę, trudno nie przywołać jeszcze innego fragmentu Pisma świętego, mówiącego o głoszeniu Ewangelii na dachach. Czy nie są nimi fale eteru, anteny telewizyjne czy nawigacja internetowa? Misja słowa trwa i zawsze będzie potrzebna… Zainteresowanych życiem sióstr paulistek w Polsce zapraszamy na stronę
www.paulistki.pl

Agnieszka Wawryniuk