Wprowadzenie    Liturgia słowa    Katecheza    Rozważanie

XXVII NIEDZIELA ZWYKŁA Rok B (zielony) Nr 47 (4 października 2009)

Katecheza

Św. Faustyna Kowalska (1905-1938) – prorok Bożego Miłosierdzia

Siostra Faustyna urodziła się w 1905 r. we wsi Głogowiec k. Łodzi, w rodzinie wielodzietnej. W wieku 7 lat po raz pierwszy usłyszała Boże wezwanie do doskonalszego życia. Mając 12 lat, rozpoczęła naukę w szkole, ale po 3 latach musiała ją przerwać, by pomagać rodzicom. W 16 roku życia rozpoczęła pracę jako służąca. Myślała o życiu zakonnym, ale wobec sprzeciwu rodziców początkowo zaniechała tych dążeń. Jednak przynaglona wizją cierpiącego Pana Jezusa, w 1925 roku wstąpiła do Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia w Warszawie przy ul. Żytniej. Na zewnątrz nic nie zdradzało jej niezwykle bogatego życia mistycznego. Gorliwie spełniała wszystkie prace, wiernie zachowywała reguły zakonne, była skupiona, milcząca, a przy tym naturalna, pełna życzliwej i bezinteresownej miłości. 22 lutego 1931 r. siostra Faustyna po raz pierwszy ujrzała Pana Jezusa Miłosiernego. Otrzymała wtedy polecenie namalowania obrazu z Jego wizerunkiem, a następnie publicznego wystawienia dzieła. Dzięki staraniom bł. ks. Michała Sopoćko, kierownika duchowego siostry Faustyny, obraz namalowany przez Eugeniusza Kazimirowskiego został wystawiony publicznie w pierwszą niedzielę po Wielkanocy 1935 roku w Ostrej Bramie w Wilnie.
Życie zakonne s. Faustyny obfitowało w nadzwyczajne łaski: objawienia, wizje, ukryte stygmaty, uczestnictwo w Męce Pańskiej, dar bilokacji, czytania w duszach ludzkich, proroctwa czy rzadko spotykany dar mistycznych zrękowin i zaślubin. Żywy kontakt z Bogiem, Matką Najświętszą, aniołami, świętymi, duszami czyśćcowymi – cały świat nadprzyrodzony był dla niej nie mniej realny i rzeczywisty niż ten, który dostrzegała zmysłami. Chrystus uczynił siostrę Faustynę odpowiedzialną za szerzenie kultu Jego Miłosierdzia i polecił pisanie Dzienniczka poświęconego tej sprawie.
Wyniszczona chorobą i różnymi cierpieniami, które znosiła jako dobrowolną ofiarę za grzeszników, zmarła w wieku 33 lat, 5 października 1938 r. Siostra Faustyna została beatyfikowana w 1993 r., a następnie ogłoszona świętą w 2000 r. Uroczystość kanonizacji przypadła w II Niedzielę Wielkanocną, którą Jan Paweł II ustanowił wtedy świętem Miłosierdzia Bożego. Relikwie św. Faustyny Kowalskiej znajdują się w Krakowie-Łagiewnikach, gdzie mieści się sanktuarium Miłosierdzia Bożego. 17 sierpnia 2002 r. Jan Paweł II, dokonując uroczystej konsekracji tej świątyni, zawierzył cały świat Bożemu Miłosierdziu. Wspomnienie świętej Faustyny Kościół obchodzi dnia 5 października.

br. Adam Szczygieł - paulista