Wprowadzenie    Liturgia słowa    Katecheza    Rozważanie

IV NIEDZIELA WIELKIEGO POSTU Rok A (fioletowy) Nr 10 (2 marca 2008)

Wprowadzenie do liturgii

JEZUS WKRACZA W NASZE ŻYCIE

Czasem jesteśmy przekonani, że już nic nowego nie wydarzy się w naszym życiu. Ale może się tak zdarzyć, że Bóg upatrzy nas sobie w sposób szczególny i któregoś dnia wkroczy w nasze życie z całą swoją mocą, a Jego obecność będzie tak wyraźna, że nie będziemy mogli jej zignorować.
Niewidomy, któremu w dzisiejszej Ewangelii Jezus przywraca wzrok, był bardzo zaskoczony swoim uzdrowieniem. Nie spodziewał się, że tego dnia odzyska zdrowie. I nigdy nie myślał – on, dotychczas żebrak, omijany z daleka przez faryzeuszy – że wzbudzi u nich zainteresowanie, że zaczną go wypytywać o szczegóły z jego życia i że w ten sposób stanie się świadkiem boskości Jezusa. Od dnia uzdrowienia ten niewidomy zaczyna nie tylko widzieć świat, ale też staje w szeregu tych, którzy będą opowiadać, że Jezus z Nazaretu jest Synem Bożym.
Podobnie miała się rzecz z Dawidem. Był on najmniejszym z braci. Nikt się nie spodziewał, że to właśnie jego Bóg wybierze do swoich zadań. Ale łaska spływa na człowieka czasem w najmniej oczekiwanym momencie i ważne jest, abyśmy byli gotowi na nią odpowiedzieć, zwłaszcza gdy będzie się to wiązało ze zmianą naszych planów, zwyczajów, naszego sposobu myślenia.
Faryzeusze widząc cuda Jezusa, też mieli szansę w niego uwierzyć. Byli jednak tak przywiązani do stylu życia, jakie prowadzili, że szukali przede wszystkim argumentów, które by podważyły wiarygodność Jezusa, a im pozwoliły dalej żyć tak, jak dotychczas.

ks. Mariusz Krawiec – paulista

„Położył mi błoto na oczy, obmyłem się i widzę”. (J 9, 15)