Wprowadzenie    Liturgia słowa    Katecheza    Rozważanie

XXXII NIEDZIELA ZWYKŁA Rok C (zielony) Nr 54 (11 listopada 2007)

Wprowadzenie do liturgii

WIERZĘ W ZMARTWYCHWSTANIE

Katastrofy samolotowe, okrętowe, tragedie zamachów powodują, że część społeczeństwa przyzwyczaja się do doświadczenia śmierci zbierającej tak olbrzymie żniwo. Dopiero przypadek śmierci bliskiej osoby czy też doświadczenie choroby, z którą nie radzi sobie współczesna medycyna, uświadamiają nam, że śmierć jest realna i dotyczy każdego człowieka. Zazwyczaj w tym kontekście przychodzi refleksja nad własnym życiem, nad jego kruchością i przemijaniem. Powraca też pytanie: Co będzie po śmierci? Jaki jest kres i sens mojego życia?
To pytanie zadają dziś Jezusowi ludzie, którzy ograniczyli ludzkie istnienie do ram ziemskiego życia. Chcąc zakpić z Jezusowej nauki o życiu wiecznym, przypominają oni historię kobiety, która przeżyła kilku mężów. Pan Jezus wykazuje błąd w ich rozumowaniu: życia wiecznego nie da się porównać do rzeczywistości ziemskiej; są to dwa różne światy rządzące się różnymi prawami. O przyszłym świecie możemy z całą pewnością powiedzieć tylko, że wówczas wszyscy będą żyli dla Boga. Bóg bowiem nie jest Bogiem umarłych, lecz żywych.

bp Antoni Długosz

 

„Dzieci tego świata żenią się i za mąż wychodzą, lecz w przyszłym świecie dzieci Boże będą jak aniołowie: ani się żenić nie będą, ani za mąż wychodzić.” (por. Łk 20, 34-36)