Wprowadzenie    Liturgia słowa    Katecheza    Rozważanie

XXIX NIEDZIELA ZWYKŁA Rok C (zielony) Nr 50 (21 października 2007)

Wprowadzenie do liturgii

WYBAW NAS OD ZŁEGO

Życie ludzkie rzadko przebiega bez konfliktów i zagrożeń. Zazwyczaj musimy stawić czoła wielu przeciwnościom, przezwyciężyć wiele zła, by spełnić swoje życiowe powołanie. Czy rozmawiamy o tych trudnościach na modlitwie z Bogiem?
Podobnie jak w życiu Chrystusa, tak i w życiu każdego chrześcijanina modlitwa nie może być czymś marginalnym, jakimś dodatkiem do pracy i życia, chwilowym wzlotem ku Bogu. Ona ma być naszą postawą życiową, wyrazem naszej istoty, dowodem naszej wiary, owocem prawdziwego nawrócenia, stylem życia i drogą ku Bogu. Wówczas Chrystus będzie nam towarzyszył na naszych ścieżkach. Ukryty, bo on działa dyskretnie, ale będzie szedł z nami.
Idąc z Chrystusem, nigdy nie jesteśmy sami. A gdy nasza droga biegnie pod górę, idziemy tą drogą, którą On prowadzi nas do zbawienia, zbliżamy się w stronę wzgórza Golgoty. To jest istota naszej wiary.
Nieraz byśmy chcieli, żeby Jezus dokonał efektownego cudu, żeby przemienił nasze ścieżki, żeby coś się wydarzyło w życiu każdego z nas, w historii Polski. Żądamy cudu tak natychmiast, na zawołanie. A On nie przemienia. Krzykliwych zostawia krzykliwymi, kpiarzom pozwala trwać w dobrym samopoczuciu, a tym, którzy mają serca otwarte i wsłuchują się w Jego głos, okazuje łaskę i pozwala spojrzeć na świat z innej perspektywy.
Uczmy się Chrystusowego stylu działania, uczmy się od Chrystusa prawdziwej kultury ducha. On przyszedł na świat po to, by nas przemienić i prowadzić do Ojca.

bp gen. dyw. Tadeusz Płoski

„Obroń mnie przed moim przeciwnikiem” (Łk 18, 3)