Wprowadzenie    Liturgia słowa    Katecheza    Rozważanie

WIGILIA PASCHALNA W WIELKĄ NOC Rok C (biały) Nr 17 (7 kwietnia 2007)

Wprowadzenie do liturgii

KTO WYJAŚNI NAM ZNACZENIE SŁÓW?

Uwierzyć w zmartwychwstanie w trudnych momentach życia, kiedy stajemy wobec cierpienia i śmierci, nie jest łatwo. Wówczas przekonujemy się, jaka naprawdę jest nasza wiara. Kiedy dnia trzeciego niewiasty udały się do grobu, stanęły bezradne i zniechęcone. Nawet jeśli kiedyś słyszały od Jezusa o zmartwychwstaniu, nic już nie pamiętają. Potrzebują kogoś, kto ułatwi im zrozumienie tej sytuacji. Na szczęście, pojawiają się u wejścia do pustego grobu ci dwaj mężczyźni. Gdy zaczynają wszystko wyjaśniać, kobietom przypominają się słowa Jezusa o zmartwychwstaniu.
My sami, choć znamy nauczanie Kościoła, to w momentach trudnych, kiedy nasza wiara zostaje poddana próbie, potrzebujemy kogoś, kto nam wyjaśni znaczenie poszczególnych słów i wydarzeń. Dzisiejsza liturgia Wigilii Paschalnej, tak rozbudowana ilością słów i znaków, pełni tę właśnie funkcję – ma ułatwić nam zrozumienie istoty zmartwychwstania.
Uczestniczmy zatem uważnie w tym czuwaniu, wsłuchując się w to, jak Kościół wyjaśnia znaczenie Wielkiej Nocy. Może kiedyś, gdy w obliczu trudności będziemy musieli przejść egzamin z naszej wiary, przypomną się nam słowa i znaki, o jakich dziś słyszymy i będziemy lepiej rozumieć to, co nas doświadcza w życiu.

ks. Mariusz Krawiec – paulista

„Wtedy przypomniały sobie Jego słowa i wróciły od grobu”. (Łk 24, 8-9)