Wprowadzenie    Liturgia słowa    Katecheza    Rozważanie

II NIEDZIELA ZWYKŁA Rok C (zielony) Nr 3 (14 stycznia 2007)

Wprowadzenie do liturgii

Dzień Pański

ZAPROŚMY JEZUSA!

Wesele w Kanie Galilejskiej jest chyba najbardziej znanym weselem w historii świata. Nie byłoby tak znane, gdyby nie brak wina i cud, jakiego dokonał Jezus. W tej historii jest jednak coś szczególnego, co sprawia, że dotyczy ona każdego człowieka.
Często w naszym życiu zdarzają się sytuacje, które nas zaskakują. Zaskoczenie może być miłe lub niemiłe, w zależności od tego, czy spotyka nas dobro czy zło. Biblijni państwo młodzi, nawet nie zdając sobie z tego sprawy, ryzykowali plamę na honorze całej rodziny, bo nie zapewniono wystarczającej ilości wina na ich wesele. Nie wiadomo dokładnie, kto zawinił, ale ten fakt spowodowałby, iż ucierpiałoby ich dobre imię. Na szczęście był z nimi Jezus…
Czy i my wiele razy nie doświadczamy podobnej sytuacji? Wystarczy chwila nieuwagi, wypadek, przeoczenie jakiegoś spotkania i nasze życie może się diametralnie odmienić. Nie bądźmy więc mądrzy po szkodzie. Wcześniej zadbajmy o to, żeby był z nami Jezus. Historia z Kany pokazuje, że Jezus chce wchodzić w naszą codzienność i ją pr zemieniać. Zaprośmy Go, wraz z Maryją, do wszystkich sytuacji naszego życia. Wówczas to, co na pierwszy rzut oka wydaje się zwykłą wodą, dzięki Niemu zyska wartość wina.

ks. Krzysztof Burski – paulista

„Napełnijcie stągwie wodą”.(J 2, 7)