Wprowadzenie    Liturgia słowa    Katecheza    Rozważanie

XXVIII NIEDZIELA ZWYKŁA Rok B (zielony) Nr 49 (15 października 2006)

Wprowadzenie do liturgii

Dzień Pański

JAK ŻYĆ, ABY OSIĄGNĄĆ ŻYCIE WIECZNE?

Przysłowie mówi, że „pieniądze szczęścia nie dają”. Jednak wydaje się, że straciło ono na aktualności. W pogoni za wypchanym portfelem zapominamy o tym, co powinno wyznaczać kierunek naszego życia. Kolorowe magazyny podsuwają nam recepty na to, w jaki sposób odnieść sukces, co zrobić, aby mieć powodzenie w miłości... W gąszczu propozycji łatwo jest się zagubić, zatracić cel życia – wieczne zbawienie. Zatem rodzi się pytanie: jak żyć?
Z podobnym pytaniem przychodzi do Jezusa człowiek z dzisiejszej Ewangelii: co mam czynić, aby osiągnąć życie wieczne?
Zapewne oczekiwał od Jezusa cudownej recepty na życie. A Jezus stawia przed nim zwykłe wymagania, które obowiązywały każdego Żyda: zachowywania przykazań zawartych w Prawie. Dostrzegając w młodym człowieku wiele szlachetnych pragnień, stawia przed nim jeszcze jedno wymaganie: idź sprzedaj wszystko co masz i rozdaj ubogim... potem pójdź za mną.
Chrystus przestrzega przed zbytnim przywiązaniem do dóbr materialnych, co może sprawić, że uwierzymy, iż majętność sama w sobie jest szczęściem. Czy zatem człowiek bogaty może się zbawić? Tak, o ile będzie umiał podzielić się tym, co posiada, z innymi. Czy jesteś w stanie podzielić się tym, co posiadasz, z innymi?

ks. Daniel Łuka – paulista

„Jakże trudno wejść do królestwa Bożego tym, którzy w dostatkach pokładają ufność”. (Mk 10, 24)