Wprowadzenie    Liturgia słowa    Katecheza    Rozważanie

XXV NIEDZIELA ZWYKŁA Rok B (zielony) Nr 46 (24 września 2006)

Wprowadzenie do liturgii

Dzień Pański

CZY JESTEŚ SIEWCĄ POKOJU?

Pokój z Tobą – to piękne pozdrowienie. W nim ukryta jest tęsknota za ładem serca, porządkiem życia. Naprawdę jest to tęsknota za mądrością, która płynie od Boga.
Są ludzie, którzy przez swoją obecność wnoszą w życie innych pokój, darząc życzliwością wyzwalają dobro, promieniując pogodą ducha łagodzą napięcia, okazując zrozumienie uczą pokornej cierpliwości.
Nie brak jednak i takich, którzy mają talent niszczenia ludzkich więzi. Swą agresją zarażają innych. Podejrzeniami burzą zaufanie. Gruboskórnością depczą bezbronnych. Wylewa się z nich zgorzknienie, krytykanctwo, chęć dominowania. O nich mówi św. Jakub, że ulegli żądzom, które niszczą ich serca, bo nawet gdy pragną czegoś dobrego, nie mogą tego uzyskać, gdyż są niewolnikami nieuporządkowanych dążeń. Prorok mówi, że zniewoleni żądzami dążą do zniszczenia sprawiedliwych, wystawiając ich na próbę. Taka eskalacja zła może niepokoić. Łatwo o słowa oburzenia… Ale nie tędy droga.
Przecież wybranych uczniów – ludzi prawych – Jezus także musiał upomnieć, by nie kłócili się, nie szukali zaspokojenia swych żądz. I nas napomina: czuwajcie, byście przez złe dążenia nie stali się siewcami niepokoju. Jesteśmy uczniami Pana, gdy w nasze środowiska wnosimy pokój.

ks. Roman Sławeński

„Jeśli kto chce być pierwszym, niech będzie ostatnim ze wszystkich!” (Mk 9, 35)