Wprowadzenie    Liturgia słowa    Katecheza    Rozważanie

I NIEDZIELA WIELKIEGO POSTU Rok B (fioletowy) Nr 10 (5 marca 2006)

Wprowadzenie do liturgii

Dzień Pański

WYJDŹ NA PUSTYNIĘ

„Duch wyprowadził Jezusa na pustynię” (Mk 1, 12) – słyszymy w dzisiejszej Ewangelii. Może są to słowa skierowane do mnie; może trzeba, bym teraz, w rozpoczynającym się czasie wielkopostnym, za wzorem Jezusa, prowadzony przez Bożego Ducha, wyszedł na pustynię.
Pustynia, na którą wyprowadza Duch, jest miejscem, w którym nie ma ulicznego zgiełku, nie widać kolorowych, migotliwych, czasem agresywnych świateł reklam i szyb wystawowych, nie dzwonią natarczywie telefony, nie słychać hałaśliwej muzyki ani pisku opon przejeżdżających obok samochodów, nie ma tysiąca spraw, czekających już od dawna na załatwienie, nie ma nawet ludzi, ani tych najbliższych, których kochamy i z którymi chętnie przebywamy, ani tych, których wolelibyśmy nie spotykać – wszystko to pozostało gdzieś bardzo daleko. Pustynia, na którą wyprowadza Duch Boży, wypełniona jest Bogiem. Wszystkie przedmioty, sprawy, ludzie mają tu tylko dlatego jakieś znaczenie, że albo przybliżają nas do Boga, albo od Niego odwodzą.
Wyjście na pustynię nie jest takie trudne, te najłatwiej dostępne pustynie to na przykład wielkopostne rekolekcje, chwila medytacji modlitewnej w kościele czy udział w niedzielnej Eucharystii.

ks. Tadeusz Dola

Jezus „czterdzieści dni przebył na pustyni, kuszony przez szatana.” (por. Mk 1, 13)