Wprowadzenie    Liturgia słowa    Katecheza    Rozważanie

XXVIII NIEDZIELA ZWYKŁA Rok A (zielony) Nr 49 (9 października 2005)

Wprowadzenie do liturgii

Dzień Pański

TROSZCZMY SIĘ O ŻYCIE WIECZNE

„Jak tu wszedłeś?” – usłyszał pytanie. „Znowu się czepiają – pomyślał – nawet tutaj, w niebie. Co za świat”.
Iluż z nas może spotkać podobna sytuacja, gdy przyjdzie nam stanąć przed Bogiem? Człowiek z Ewangelii oniemiał: „Przecież wszedłem razem z innymi, którzy zostali zaproszeni”. Wszedł zachęcony nawoływaniem sług króla. Historia jego życia nie różniła się od innych. Słudzy króla również niczego złego w nim nie dostrzegli i wpuścili go na ucztę. Coś jednak było nie w porządku. Czujne oko gospodarza to dostrzegło.
Bóg każdego człowieka zaprasza do swojego królestwa. Czy zdajemy sobie sprawę z wagi tego zaproszenia, z godności osób zaproszonych? A może ważniejsze jest dla nas ziemskie życie: pozycja społeczna, życiowy standard? Koncentrujemy się na tym, co przemija, a tymczasem to, co wieczne, wymyka nam się z rąk.
Jeśli chcemy przebywać z Bogiem, musimy unikać życiowej miernoty i zadowalania się namiastkami. Całe nasze życie powinno być przygotowaniem tej szczególnej szaty, w którą będziemy przyozdobieni w wieczności, a która utkana jest z miłości, prawdy, dobra, piękna…
Człowiek z Ewangelii „oniemiał”. A co będzie ze mną? Zależy to od tego, co dziś wybieram i jak troszczę się o moje zbawienie.

ks. Mirosław Kawa – paulista

„Przyjacielu, jakże tu wszedłeś nie mając stroju weselnego?”. (Mt 22, 12)