Wprowadzenie    Liturgia słowa    Katecheza    Rozważanie

XXVII NIEDZIELA ZWYKŁA Rok A (zielony) Nr 48 (2 października 2005)

Wprowadzenie do liturgii

PAMIĘTAJMY – JESTEŚMY TYLKO NAJEMNIKAMI

Zrozumienie dzisiejszej przypowieści nie sprawiało trudności słuchaczom Jezusa; winnica to naród wybrany, a właściciel – to Bóg. Główne pouczenie znajduje się w słowach właściciela: winnica jest jego własnością i owoce należą do niego. Dlatego broni swych praw i wysyła sługi, a nawet naraża na niebezpieczeństwo życie swego syna. Nie sądził jednak, że rolnicy mogą go zabić. Stało się inaczej. Wówczas właściciel przybył do winnicy, aby ją odebrać przewrotnym dzierżawcom i dać innym. Bóg decyduje się narazić na
niebezpieczeństwo życie własnego Syna, aby uratować winnicę, swój lud.
Jezus nawiązuje także do Księgi Daniela, w której jest mowa o kamieniu, który staczając się z góry, miażdży i unicestwia wszystkie potęgi tego świata. Takim kamieniem jest Jezus. Dla tych, którzy Go odrzucają, nie ma ratunku.
Ostrzeżenie dane Izraelowi powinniśmy odczytać jako skierowane do nas. Człowiek zapomina o dwóch prawdach: że jest tylko najemnikiem, któremu w zarząd zostały powierzone dobra i będzie się musiał z tego rozliczyć. Nie chce także myśleć o drugiej prawdzie – nie zastanawia się nad potrzebą Boga w życiu. Uwierzył w swoją samowystarczalność, dlatego tak trudno jest mu zaakceptować fakt, że religia jest ważna także dziś.

ks. Michał Bednarz

 

„Rolnicy, zobaczywszy syna, chwyciwszy go, wyrzucili z winnicy i zabili”. (Mt 21, 38. 39)