Wprowadzenie    Liturgia słowa    Katecheza    Rozważanie

UROCZYSTOŚĆ NARODZENIA PAŃSKIEGO Rok A (biały) Nr 61 (25 grudnia 2004)

Wprowadzenie do liturgii

"BIEG OLBRZYMA" Z PASTERZAMI (Msza w nocy) WŚRÓD NOCNEJ CISZY BÓG SIĘ NAM RODZI! (Msza w dzień)

(Msza w nocy) "Nie wiem jak mogłam ulec tej błogiej myśli wstąpienia do Karmelu, wówczas kiedy jeszcze byłam dzieckiem - mówi św. Teresa od Dzieciątka Jezus. - Pan Bóg musiał dokonać jakiegoś maleńkiego cudu, (...) i ten cud też sprawił w pamiętnym dniu Bożego Narodzenia, 25 grudnia 1886 r., gdy podczas pasterki miałam szczęście przyjąć mocnego i potężnego Boga. (...) od owej błogosławionej nocy nie uległam już w żadnej walce, lecz kroczyłam od zwycięstwa do zwycięstwa i rozpoczęłam, tak można by powiedzieć, bieg olbrzyma". Nasz "bieg olbrzyma" to natychmiast, jak pasterze, udać się do kościołów, na Pasterkę, by usłyszeć głos Boga, napełnić się radością i adorować Boże Dziecię. W atmosferze świątecznej serdeczności, łamiąc się opłatkiem, znaleźć Maryję i Józefa w każdej rodzinie i śpiewać z aniołami "chwała na wysokości Bogu...". Jezus czeka w Tajemnicy betlejemskiej na naszą miłość i chce, abyśmy uwierzyli w Jego miłość, która jest sercem świata. Wybrał stajnię ubogą i kruchą postać dziecka, by przez to bardziej widoczna była Jego miłość, która w nas chce się wydarzyć Jego wszechmocą, za naszą zgodą. Trzeba dać się porwać tej miłości, iść na jej spotkanie w Ofierze Eucharystycznej, w każdej rodzinie zakonnej, w każdym domu rodzinnym i w naszym domu ojczystym - Polsce.

bp Edward Frankowski

(Msza w dzień) Każdego roku, z wiarą i wielkim wzruszeniem, śpiewamy słowa tej kolędy, które całemu światu głoszą radosną nowinę, że dla nas i dla naszego zbawienia narodził się Syn Boży, który przyjął ciało z Maryi Dziewicy i stał się Człowiekiem. On jest "Światłością", która oświeca ciemności świata spowitego w mroku grzechu i zła. On pragnie, abyśmy, przyjmując Go w tajemnicy Bożego Narodzenia, zrozumieli jak wielka jest wartość naszego życia, każdego ludzkiego życia, nawet tego jeszcze nienarodzonego. To On daje nam siebie, abyśmy żyjąc w przyjaźni z Bogiem, nasze życie poświęcili dla chwały Boga i pokoju ludzi. Boże Narodzenie, to święto życia, to pamiątka wielkiej miłości, kiedy "Bóg zbratał się z człowiekiem". Syn Boży, rodząc się w ubogiej grocie-stajni betlejemskiej, przychodzi do ludzi "po cichu" i pozostaje niezauważony, nierozpoznany, a nawet odrzucony. A przecież On pragnie tylko jednego: pozostać z nami aż do skończenia świata, aby nas wpierać swoją łaską i nas zbawić. Naszą odpowiedzią niech będą słowa kolędy: Witaj Dzieciąteczko w żłobie, wyznajemy Boga w Tobie. Oto tajemnica Bożego Narodzenia, które dziś na nowo świętujemy z całym Kościołem.

ks. Ryszard Maria Tomaszewski - paulista

"Otoczmy żłóbek Jego dokoła, aby nas rączką swą pobłogosławił". (kolęda) (Msza w nocy) "O Boże, bądźże pochwalony za Twe narodzenie!". (kolęda) (Msza w dzień)