Wprowadzenie    Liturgia słowa    Katecheza    Rozważanie

WIGILIA PASCHALNA W WIELKĄ NOC Rok B (biały) Nr 18 (4 kwietnia 2021)

Wprowadzenie do liturgii

NOC PEŁNA ŁASKI

Gdy w moim życiu czeka mnie ważne wydarzenie, przygotowuję się. Od odpowiedniego stroju poczynając, do wewnętrznego nastawienia. W Kościele katolickim ważne wydarzenia poprzedzają rekolekcje. Przygotowanie duchowe do przyjęcia i przeżycia tego wydarzenia. Są rekolekcje przed ślubami wieczystymi w zakonach, są rekolekcje przed święceniami kapłańskimi.

Dziś w nocy czeka nas wielkie wydarzenie. Zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa. Przygotowywaliśmy się przez cały Wielki Post. Potem od początku Wielkiego Tygodnia. A dziś Wigilia Paschalna, którą rozpoczynamy świętowanie Wielkiej Nocy Zmartwychwstania Pańskiego. Liturgia Wigilii Paschalnej, wprowadza nas w to najważniejsze dla nas wydarzenie. Zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa.

Rozpoczniemy od liturgii światła. Poświęcenie ognia i zapalenie paschału, symbolu Chrystusa. Światło Chrystusa rozprasza ciemności, które są w nas. To światło będzie nas prowadzić dalej przez liturgię słowa. Słowo Boże przypomni nam naszą godność dzieci Bożych. Przypomni o naszej słabości i niewierności. Pokaże wszechmoc Boga i Jego miłosierną miłość, jaka nieustannie daje nam szansę powrotu do Niego. W słowach Ewangelii zatrzymamy się przy pustym grobie zmartwychwstałego Jezusa. Aby w liturgii chrzcielnej wraz z żyjącym Jezusem przypomnieć sobie i odnowić przyrzeczenia naszego chrztu św.

Wreszcie spotkamy zmartwychwstałego Jezusa osobiście w liturgii eucharystycznej, gdy przyjmiemy Go w Komunii św. Wraz z na nowo odkrytym śpiewem Alleluja zmartwychwstały Jezus poprowadzi nas dalej. Jak powiedział anioł niewiastom w Ewangelii: „Podąża przed wami do Galilei, tam Go ujrzycie, jak wam powiedział” (Mk 16, 7). A moja Galilea to niebo obiecane mi przez Jezusa.

o. Tomasz Słowiński, dominikanin