Wprowadzenie    Liturgia słowa    Katecheza    Rozważanie

5 NIEDZIELA ZWYKŁA Rok B (zielony) Nr 8 (7 lutego 2021)

Katecheza

Wielki foch

Ewa nie jest otwarta na dialog. Przecież mogłaby zapytać Adama: „Popatrz, co o tym sądzisz? Weźmiemy ten owoc czy nie weźmiemy?”. Mogłaby też zapytać Boga: „Boże, mamy tutaj taką propozycję. Czy naprawdę coś przed nami ukryłeś? Powiedz mi”.

Ona nie szuka prawdy, ona nie drąży. Ona nawet nie pyta samej siebie, czy prawdą może być to, co mówi jej nieznany wcześniej wąż, czy prawdą jest to, co mówi jej Bóg, który dał jej wszystko. Bierze za pewnik słowa kogoś obcego i koniec. Nie sprawdza tego. Gubi ją nie samodzielność, co samowystarczalność. Samodzielność jest cechą bardzo pozytywną i bardzo ważną. A zgubna jest właśnie samowystarczalność, poczucie, że jest się dla siebie początkiem i końcem, bez żadnych punktów odniesienia…

Ewa to Zosia Samosia: wie najlepiej i nawet nie próbuje zweryfikować tego, co jej zostało powiedziane, podane, nie idzie do źródła, nie szuka prawdy. Ta samowystarczalność prowadzi potem do ogromnych konsekwencji, bo następuje zerwanie wszystkich relacji. Jest zerwana relacja z Bogiem, jest zerwana relacja między Adamem i Ewą, jest zerwana relacja z przyrodą, ze środowiskiem i człowiek jest osaczony… (…)

Bóg jednak nie przeraża się tym i co czyni? Daje nadzieję, wskazując na inną kobietę. Już w raju w tym tragicznym momencie daje obietnicę, że będzie kobieta, że będzie matka, której potomstwo odwróci tę historię.

Kiedy patrzymy na inną parę, dla mnie najpiękniejszą parę wszechświata, czyli na Maryję i Józefa, to widzimy, że konsekwencje tej błędnej decyzji w raju mogą być odwrócone. Więcej – one już są odwrócone. To nie jest tak, że Bóg pokarał Adama i Ewę. Bóg jako ten, który odsłania prawdę, jako dobry Ojciec jedynie mówi: „Popatrzcie, dokonaliście takiego wyboru, a konsekwencje są takie”.

Przeczytaj fragment...

s. Anna Maria Pudełko AP.
Aneta Liberacka
Wielki foch. O (nie)dojrzałości kobiet.
Edycja Świętego Pawła, 2020.
dostępny też w formie Ebooka

Książka znakomita, wyczekiwana, intrygująca i bardzo potrzebna. Świetny duet autorski niezwykłych kobiet – s. Anny Marii Pudełko AP (Rodzina Świętego Pawła) i Anety Liberackiej, redaktor naczelnej portalu Stacja7.pl w arcyciekawej rozmowie na temat kobiecości: jak ją zrozumieć, przyjąć i zacząć się nią cieszyć. Prowokujące pytania zadaje redaktor Edycji Świętego Pawła Ilona Kisiel. Po prostu koniecznie trzeba ją przeczytać.

Wielki foch - kubek

Wielki foch - torba bawełniana

Wielki foch - zestaw: książka, kubek, torba