Wprowadzenie    Liturgia słowa    Katecheza    Rozważanie

UROCZYSTOŚĆ ŚWIĘTEJ BOŻEJ RODZICIELKI MARYI - ŚWIATOWY DZIEŃ POKOJU Rok B (biały) Nr 1 (1 stycznia 2021)

Wprowadzenie do liturgii

Niezwykłe macierzyństwoNIEZWYKŁE MACIERZYŃSTWO

Wielki czciciel Maryi abp Fulton Sheen w nawiązaniu do dzisiejszej uroczystości zauważył: „Klucz do zrozumienia Maryi jest następujący: nie zaczynamy od Maryi. Zaczynamy od Chrystusa, Syna Żywego Boga! Im mniej o Nim myślimy, tym mniej myślimy o Niej; im więcej o Nim myślimy, tym więcej myślimy o Niej; im bardziej uwielbiamy Jego bóstwo, tym bardziej czcimy Jej macierzyństwo; im mniej uwielbiamy Jego bóstwo, tym mniej mamy powodów, żeby Ją szanować”.

Liturgia Kościoła doskonale współgra z logiką myślenia arcybiskupa. Zaczynamy od Uroczystości Bożego Narodzenia, aby przejść do uroczystości Świętej Bożej Rodzicielki Maryi. Oba święta są ze sobą nierozerwalnie związane, jedno wynika z drugiego i prowadzi do głębszego zrozumienia tajemnicy naszego zbawienia. O tej tajemnicy zwięźle, ale jednocześnie bardzo precyzyjnie pisał święty Paweł Apostoł: „gdy nadeszła pełnia czasu. Bóg zesłał swojego Syna, zrodzonego z niewiasty, zrodzonego pod Prawem, aby wykupił tych, którzy podlegali Prawu, abyśmy mogli otrzymać przybrane synostwo”.

W wodach chrztu świętego to Boże, przybrane synostwo stało się dla każdego z nas faktem. Jezus Chrystus stał się dla mnie i dla ciebie Bratem, zaś Maryja naszą przybraną, kochającą Matką. Tym sposobem błogosławieństwo synów Izraela – pierwsze dzisiejsze czytanie – również naszym błogosławieństwem. Jak tu się wobec tych wydarzeń nie zadziwić? Jak nie naśladować Maryi, która wobec Bożych dzieł, jakie zaszły w jej życiu: „zachowywała wszystkie te sprawy i rozważała je w swoim sercu”?

o. Marek Cul OP

 

 

 

Pełnego Bożego błogosławieństwa
Roku Pańskiego 2021
wszystkim Czytelnikom
naszego biuletynu

życzy Redakcja Dnia Pańskiego