Wprowadzenie    Liturgia słowa    Katecheza    Rozważanie

ŚWIĘTO ŚW. SZCZEPANA, PIERWSZEGO MĘCZENNIKA Rok B (czerwony) Nr 62 (26 grudnia 2020)

Wprowadzenie do liturgii

NOWA PERSPEKTYWA

Męczeństwo obchodzone w trakcie oktawy Bożego Narodzenia. Kalendarz liturgiczny kompletnie nas zaskakuje. Z Betlejemskiej Groty przenosi nas w miejsce za murami miasta, gdzie diakon Szczepan został w brutalny sposób zamordowany. Powodem tej zbrodni było jedynie to, że uznał w Jezusie Chrystusie wyczekiwanego przez pokolenia Mesjasza. W osobie Szczepana spełniła się zapowiedź Zbawiciela, wypowiedziana dużo wcześniej do Jego uczniów: „Będziecie w nienawiści z mego powodu”.

Czy nasze życie nie jest pełne kontrastów? Przechodzenia od radości narodzenia do smutku umierania? Czy nie jesteśmy jednego dnia pełni entuzjazmu, gotowi przenosić góry, a drugiego dnia czujemy się wypaleni, niezdolni do podniesienia ręki w górę?

Jako chrześcijanie nie unikniemy w naszym życiu trudnych, a nawet tragicznych wydarzeń. Mamy jednak zapewnienie Syna Bożego, że w tych dramatycznych chwilach będzie nam towarzyszyło światło Ducha Świętego, bo „Duch Ojca waszego będzie przez was mówił”.

Św. Szczepan był zdolny przebaczyć swoim prześladowcom. Uczynił to ze względu na Tego, któremu uwierzył, i Jego mocą. Przebaczenie z perspektywy życia ziemskiego nie miałoby absolutnie żadnego sensu. Przecież oprawcy pozbawili go tego, co tutaj na ziemi jest najcenniejsze: życia. Ale w perspektywie wieczności męczeństwo z powodu wiary otworzyło przed nim bramy życia wiecznego.

Tym co łączy scenę narodzenia Jezusa i śmierć Szczepana jest wiara. Gdyby pasterze nie uwierzyli anielskiemu głosowi, nigdy by nie ujrzeli Mesjasza. Ich życiowy horyzont ograniczyłby się do stada owiec i pastwiska, na którym spędzali swoje życie. Jeśli Szczepan nie miałby tak silnej wiary, możliwe że ocaliłby swoje ziemskie życie. Być może, że poszedłby na kompromis. Ale czy pozostałby w głębi swego serca szczęśliwy?

ks. Mariusz Krawiec, paulista