Wprowadzenie    Liturgia słowa    Katecheza    Rozważanie

UROCZYSTOŚĆ NARODZENIA PAŃSKIEGO – Msza w nocy Rok B (biały) Nr 60 (24 grudnia 2020)

Wprowadzenie do liturgii

Noc, która wzmacnia ducha

W tę bożonarodzeniową noc dołączamy się w naszych modlitwach do anioła Pańskiego, aby razem z zastępami niebieskimi, wspólnie wyśpiewać „Chwała Bogu na wysokościach”.

Spędzony w gronie najbliższych wieczór przy wigilijnym stole, rozpala nasze serce. Rodzinne śpiewanie kolęd wprowadza nas w klimat Bożego Narodzenia. Dzisiejszy wieczór należy do najpiękniejszych w ciągu całego roku. Chociaż za oknami może pojawić się mróz i śnieg, serca nasze przepełnione są żarem. Ale tylko wtedy, kiedy jest w nas miłość. Jak mówi św. Paweł: „gdybym mówił językami ludzi i aniołów a nie miał miłości, byłbym niczym”. Bo na nic zdają się nasze kolędowe śpiewania, na nic biały opłatek na wigilijnym stole, gdy są wśród nas kłótnie i waśnie.

Kiedy nie było dla Świętej Rodziny miejsca w gospodzie, Józef nie załamywał rąk, ale z właściwą dla mężczyzny determinacją i troską o rodzinę znalazł betlejemską grotę. Stworzył Maryi takie warunki, że mogła poczuć się bezpiecznie. Niech ta postawa będzie wzorem dla mężów i ojców rodzin. Nawet jeśli w życiu pojawiają się trudności, bądźcie, Panowie, opoką dla swojej rodziny!

Gdyby nie wspaniałomyślne fiat Maryi, jej „niech mi się stanie według słowa Twego”, Pan by się nie narodził. Bądźcie, drogie Panie, wrażliwe na Boży głos! To Bóg was czyni często duchowym filarem rodzin. Wpatrując się w Nowonarodzonego, nabierajcie siły i odwagi, aby być kochającymi żonami i matkami. Macierzyństwo to piękny dar, który trzeba pielęgnować. Ma on swój nie tylko fizyczny wymiar, ale jest w nim ukryty „obraz i podobieństwo Boga”.

Niech te bożonarodzeniowe święta będą okazją wzmocnienia tego, co w was słabe. Przychodzimy do Jezusa jak pasterze, których oświecił blask betlejemskiej gwiazdy. Przeniknięci jej światłem, wracajmy do domów, przepełnieni Bożą miłością.

ks. Mariusz Krawiec, paulista

Pełnych pokoju i radości
oraz wypełnionych Bożą obecnością
świąt Bożego Narodzenia
życzy Redakcja i Współpracownicy
biuletynu liturgicznego Dzień Pański.