Wprowadzenie    Liturgia słowa    Katecheza    Rozważanie

24 NIEDZIELA ZWYKŁA Rok A (zielony) Nr 45 (13 września 2020)

Katecheza

Wiara w Boże miłosierdzie

Piotr był wciągany stopniowo w niewierność coraz bardziej zdecydowaną, a wreszcie zdradę, którą wcześniej, w momencie pójścia za Mistrzem, uznał za całkowicie niemożliwą.

Kogut zapiał drugi raz w idealnym momencie, aby powstrzymać Piotra przed dalszym brnięciem w kłamstwo. W tej chwili apostoł przypomniał sobie prorocze słowa Mistrza. Wstrząśnięty tym wspomnieniem, odchodzi od grupy. Właśnie wtedy Jezus (…) idzie za strażnikami, którzy prowadzą Go związanego, ale odwraca jeszcze głowę w kierunku swojego ucznia.

Widzimy tutaj nieskończone miłosierdzie Chrystusa wobec ucznia. Mistrz nie ograniczył się tylko do zapowiedzi sygnału, który powstrzymał go od całkowitego zejścia na złą drogę („gdy kogut drugi raz zapieje”), ale wkracza osobiście, aby ponownie, spojrzeniem pełnym miłości, zdobyć serce tego, który się Go wyparł. Za sprawą spojrzenia Jezusa Piotr uznaje swoją winę.

Do tego momentu był instynktownie wiedziony lękiem i pragnieniem odsunięcia podejrzeń, które na nim ciążyły. W swoich zaprzeczeniach myślał tylko o sobie, o ocaleniu własnego życia. Oczywiście, nie zdawał sobie sprawy ze swojej niewierności tylko dlatego, że starał się o tym nie myśleć i nie dopuszczał do świadomości prawdziwego znaczenia swego postępowania. Jezus jednak nieoczekiwanie pojawia się przed nim i pomaga mu stanąć w prawdzie.

Kaznodzieja domu papieskiego, o. Cantalamessa, kapucyn, w intrygujący sposób chce nas przekonać, że Jezus przyszedł na ziemię właśnie po to, aby wszystkim cierpiącym, odrzuconym, błądzącym i niedocenianym pokazać, jak bardzo są kochani. Pisze o miłosierdziu, o tym, jak się objawiło ono w historii zbawienia i jak możemy go doświadczać w sakramentach Kościoła. Podkreśla, jak ważna jest wiara w Boże miłosierdzie, opisując przykład Piotra i Judasza. Przypomina też o obowiązku bycia miłosiernym. Te krótkie medytacje będą doskonałym wsparciem dla nas przez długie lata naszego życia


o. Raniero Cantalamessa
Oblicza miłosierdzia Boga i człowieka,
Edycja Świętego Pawła, 2016.

www.edycja.pl/produkty/ksiazki/modlitewniki-i-rozwazania/oblicza-milosierdzia-boga-i-czlowieka-krotkie-medytacje-dla-niecierpliwych-p-10633