Wprowadzenie    Liturgia słowa    Katecheza    Rozważanie

UROCZYSTOŚĆ WNIEBOWZIĘCIA NAJŚWIĘTSZEJ MARYI PANNY Rok A (biały) Nr 40 (15 sierpnia 2020)

Wprowadzenie do liturgii

KOBIETA PIERWSZEGO KROKU

Są takie miejsca, do których lubimy powracać. Są takie osoby, z którymi lubimy się spotykać i zawsze, nawet pomimo rozlicznych zadań i obowiązków, potrafimy dla nich znaleźć czas. Czy ja mam takie miejsca i takie osoby w moim życiu? Gdzie one są? Kto to jest?

„Jest zakątek na tej ziemi, gdzie powracać każdy chce…” pieśń maryjna, która jest szczególnie aktualna w sierpniu, kiedy ze wszystkich zakątków Polski ruszają pielgrzymki do Domu Matki, na Jasną Górę i wielu innych sanktuariów maryjnych rozsianych po całej Polsce.

Pielgrzymując do Matki, naśladujemy jedną z najpiękniejszych postaw Jej życia. Maryja jest Kobietą pierwszego kroku. Nie czekała na specjalne zaproszenie czy prośbę o pomoc, lecz – uprzedzając je – wyruszyła w drogę, „pielgrzymując” około 150 km do Elżbiety, by zanieść jej Jezusa i zatroszczyć się o nią. Pielgrzymując do Matki, uczymy się od Niej wychodzić w postawie służby do innych, a przez to konkretnie przeżywać najdłuższą pielgrzymkę naszego życia, czyli drogę do nieba!

W tym roku, w związku z pandemią, zupełnie inaczej wyglądają nasze nabożeństwa. Być może tym razem będziemy pielgrzymować tylko duchowo lub online… Warto jednak wybierać podstawę duchowej pielgrzymki od siebie ku drugim, bo każdy gest miłości to kolejny krok ku niebu, gdzie Maryja w chwale Trójcy oczekuje nas wszystkich! Niech dzisiejsza modlitwa kolekty w tym nam dopomaga: «Boże, Ty wziąłeś do niebieskiej chwały ciało i duszę Niepokalanej Dziewicy Maryi, Matki Twojego Syna, spraw, abyśmy nieustannie troszczyli się o dobra duchowe i wysłużyli sobie udział w Jej chwale».

Co będzie w tym roku Twoim duchowym pielgrzymowaniem? Wobec kogo pragniesz podejmować postawy i gesty miłości, by być w tym podobnym do Maryi, Kobiety pierwszego kroku?

s. Anna Maria Pudełko, apostolinka