Wprowadzenie    Liturgia słowa    Katecheza    Rozważanie

7 NIEDZIELA ZWYKŁA Rok C (zielony) Nr 9 (24 lutego 2019)

Wprowadzenie do liturgii

   

WRÓG CZY BRAT?

 
Każdy nasz dzień wypełniony jest spotkaniami z ludźmi. W domu, w szkole, w pracy, w autobusie, w sklepie. Te spotkania, to relacje nie zawsze łatwe i przyjemne. Z tego składa się moja codzienność, czyli moje życie.

    Ten świat codziennych relacji często rodzi we mnie żal, rozczarowanie, złość, a nawet nienawiść. Jeżeli tak, to moje życie staje się udręką. Dlatego Jezus daje mi propozycję innego spojrzenia. To Jego spojrzenie na moją rzeczywistość.
    Jezus mówi: „miłujcie”, „błogosławcie”, „módlcie się”. Dotyczy to tych, których nazywamy naszymi wrogami. To słowa klucze, które proponuje nam Jezus. Zaczynam od modlitwy. Za tego, który mnie skrzywdził, potraktował niesprawiedliwie. Jak? Czy ja mogę to zrobić? Modlitwa nie jest prezentem dla mego wroga. Modlitwa jest drogą, abym zmienił nazwę „wróg” na „mój bliźni”.
    Jezus przypomina mi, że jest to możliwe. Jestem stworzony na obraz i podobieństwo Boga Najwyższego. A „On jest dobry dla niewdzięcznych i złych” (Łk 6, 35). Bo każdy człowiek jest Jego dzieckiem. Bóg jest miłosierny i tę zdolność umieścił też w moim sercu. Dlatego „miłować” oznacza przygarniać każdego. Dlatego „błogosławić” oznacza nie odpowiadać zemstą.
    To jest bardzo wymagające. Takie właśnie jest chrześcijaństwo, czyli codzienne naśladowanie Chrystusa. Ta droga rozpoczęła się w dniu mojego chrztu św. Od tego dnia działa we mnie łaska, która jest Bożym prowadzeniem. Jeżeli z nią współpracuję, staję się podobny do Jezusa Chrystusa.
 


o. Tomasz Słowiński, dominikanin