Wprowadzenie    Liturgia słowa    Katecheza    Rozważanie

ŚWIĘTO ŚWIĘTEJ RODZINY: JEZUSA, MARYI I JÓZEFA Rok C (biały) Nr 65 (30 grudnia 2018)

Katecheza

Małżeński rachunek sumienia

Zapewne jesteś przyzwyczajony jedynie do wypunktowywania grzechów. Tak, to prawda, że nie powinniśmy niczego bagatelizować (sumienie zbyt szerokie) ani też potępiać siebie (sumienie zbyt skrupulanckie).
Jednak cały czas powinieneś skupiać się nie na sobie i na grzechu, ale na celu, jaki masz osiągnąć w rozwoju:
na harmonijnej dojrzałości charakteru;
na sprawnościach jako małżonek i rodzic, które podobają się Bogu.
Nie masz innego wyjścia: zdecydowałeś się kiedyś na założenie rodziny i chcesz tworzyć zdrowy i sprawny zespół małżeńsko-rodzinny. Musi on się składać wyłącznie z osób zdrowych duchowo i będących w dobrej kondycji psychicznej.
Stan początkowy, czyli start w małżeńskie życie, nie zawsze był zależny od ciebie (nazwijmy ten początek małżeństwa „narodzinami” w waszym związku). Liczy się jednak tylko to, co zrobisz z tymi słabościami teraz.
Musisz wiedzieć o tym, że: po pierwsze – przy dobrej woli i konsekwencji da się bardzo dużo zmienić przez wytrenowanie postaw i nawyków; po drugie – ze strony Boga naprawdę nie ma nic niemożliwego!
Nasz drogi „pacjencie”, skoro wybrałeś Zakład Bożej Opieki Zdrowotnej, to prosimy, byś nie stresował się, lecz odpowiedzialnie podszedł do tego rachunku sumienia. Jak podpowiada św. Piotr, skieruj po prostu „zwróconą do Boga prośbę o dobre sumienie” (1 P 3, 21).
Z Wszechmogącym Bogiem przemiana mentalności, postaw i czynów jest możliwa! On ma dla każdego z nas dobre plany i jest po naszej stronie, więc tę wojnę wygramy!

Mariola i Piotr Wołochowiczowie,
Książeczka zdrowia małżonków.
Rachunek sumienia w nieco innej formie,
Edycja Świętego Pawła, Częstochowa 2018.