Wprowadzenie    Liturgia słowa    Katecheza    Rozważanie

UROCZYSTOŚĆ JEZUSA CHRYSTUSA KRÓLA WSZECHŚWIATA Rok B (biały) Nr 57 (25 listopada 2018)

Katecheza

 Eksplozja witalności

W Sassello, miasteczku o wierze prostej i tradycyjnej, dzieci w maju udają się z rodzicami do parafii, aby wspólnie modlić się na różańcu. Zwyczajem jest podpisywanie listy obecności, a nagrodą za regularny udział – parafialna wycieczka.
Jednakże Chiara, zaledwie dziewięcioletnia „wiercipięta”, buntuje się i nie podpisuje listy: „Nie można modlić się po to, aby w nagrodę otrzymać dzień wypoczynku”. Gdy jednak nie znajduje swojego nazwiska na liście nagrodzonych, wywieszonej na drzwiach kościoła, jest jej bardzo przykro. Co wówczas robi? Ofiaruje Jezusowi swój ból i milczy, nie zgadzając się, by rodzice próbowali naprawić jej krzywdę.
Mimo tych cierpień, które nie są dla dzieci błahe, pozostaje radosna i pełna humoru. Nie dąsa się ani nie gniewa. Uśmiech, szeroki i jasny, będzie zawsze jej charakterystyczną cechą. (…)
Chiara dorasta i okazuje się dojrzała ponad swój wiek, rozważna i głodna wiedzy, a jednocześnie bardzo radosna i dowcipna. Lubi aktywność fizyczną, dzięki której może się zanurzyć w pięknie przyrody i dać upust swojej żywiołowości.  (…) Z jakąż pasją zbiera z tatą grzyby w okolicznych lasach! Wyruszają razem na długie wyprawy, a Chiara wydaje radosne okrzyki za każdym razem, gdy udaje jej się znaleźć grzyba ukrytego pod złotymi liśćmi, u stóp wiekowych drzew.
(…) W trzeciej klasie szkoły podstawowej poznaje Ruch Focolari, założony przez Chiarę Lubich. Uznaje go za swój ideał i wstępuje w szeregi [ruchu], który zrzesza młodzież i dziewczynki takie jak ona. Uczą się one żyć Ewangelią i chociaż są małe, ofiarują Jezusowi swoje wyrzeczenia i dobre uczynki jako wyraz pragnienia budowania nowego świata, opartego na jedności i miłości. (…) Chiara, pociągnięta radosną dobrocią, którą członkowie [ruchu] okazują w działaniu i w zabawie, spontanicznie nawiązuje z nimi głęboką przyjaźń, a po niedługim czasie, doprowadza również mamę i tatę do „poznania i życia Bogiem – Miłością”.
Fragmenty książki:
Mariagrazia Margini
Jasne Światło.
Błogosławiona Chiara Badano
Edycja Świętego Pawła, Częstochowa 2017.