Wprowadzenie    Liturgia słowa    Katecheza    Rozważanie

UROCZYSTOŚĆ WSZYSTKICH ŚWIĘTYCH Rok B (biały) Nr 53 (1 listopada 2018)

Wprowadzenie do liturgii

 Taki duży, taki mały...

Może świętym być! Czy aby na pewno? Tak, każdy z nas może być świętym. Przekonuje o tym nie tylko znana nam piosenka, ale – co ważniejsze – słowo Boże i dzisiejsza uroczystość. „Potem ujrzałem wielki tłum, którego nikt nie mógł policzyć, z każdego narodu i wszystkich pokoleń, ludów i języków, stojący przed tronem i przed Barankiem” (Ap 7, 9).
Papież Franciszek w adhortacji Gaudete et exsultate przypomina nam o powszechnym powołaniu do świętości. Pan Bóg, powołując nas do życia, pragnie naszej świętości. To boskie pragnienie ośmiela nas, pomimo naszej słabości, a nawet grzechów, do nadziei, że jest to możliwe. Świętość nie jest zarezerwowana jedynie dla nielicznych. Sobór Watykański II wyraził to jasno: „Wszyscy wierni, (...) we wszystkich sytuacjach życiowych i w każdym stanie powołani są przez Pana, każdy na właściwej sobie drodze, do doskonałej świętości”.
W jaki sposób osiągnąć świętość? Po pierwsze, trzeba jej zapragnąć. Pragnienie świętości rodzi się przez poznawanie Boga i Jego świętych, któremu towarzyszy modlitwa. Papież Franciszek w swej adhortacji zachęca: „Nie bój się świętości. Nie odbierze ci ona sił ani radości życia. Wręcz przeciwnie, ponieważ staniesz się tym, co zamyślał Ojciec, kiedy ciebie stworzył i będziesz wierny twojej istocie”. 
Kiedy już zapragniemy świętości, otwiera się przed nami droga, którą w kazaniu na górze nakreślił przed nami Chrystus, droga błogosławieństw. Każde błogosławieństwo to wyzwanie, ale też wyzwolenie, do którego prowadzi Duch Święty, duch Jezusa, którego przecież otrzymaliśmy na chrzcie świętym.
o. Marek Cul – dominikanin