Wprowadzenie    Liturgia słowa    Katecheza    Rozważanie

22 NIEDZIELA ZWYKŁA Rok B (zielony) Nr 44 (2 września 2018)

Wprowadzenie do liturgii

Niech świat się zdziwi!

Świat potrzebuje Pana Boga. Na pewno słyszeliśmy to zdanie nie jeden raz. Ale teorię wielu zna i nic z tego nie wynika, wielu ludzi przeczytało Pismo Święte i nadal pozostają niewierzący, wielu studiowało teologię i to też nie zmieniło ich życia.

Święty Jakub w czytanym dzisiaj fragmencie przypomina, że każdy jest obficie obdarowany przez Pana Boga i że prostą konsekwencją owego obdarowania jest służba ludziom postawionym obok, a święty Marek w Ewangelii cytuje oskarżenie o powierzchowność wypowiedziane przez Pana Jezusa do faryzeuszów pilnujących wielu zewnętrznych tradycji religijnych.

Dar Pana Boga to jakby pięknie opakowany prezent, ale marzeniem Dawcy jest to, by każdy upominek sprawił radość. Trzeba więc go „odpakować”, czyli zauważyć, przyjrzeć mu się i zachwycić się. A potem skorzystać. W przemowie Mojżesza, słyszymy cel, jakiemu mają służyć dary Pana Boga: mają oczarować wszystkie narody. Mówiąc bardzo prosto: wszystkie narody mają podziwiać tych, którzy, wykorzystując dary Pana Boga, działają wspaniałe rzeczy. 

To nie jest niemożliwe: znamy i wynosimy na ołtarze Franciszka z Asyżu, Maksymiliana Kolbego, Matkę Teresę z Kalkuty, którzy zadziwili świat. Dzisiaj musimy przełamać barierę, która mówi w nas, że takie życie nie jest możliwe dla każdego. Dzisiaj Pan Bóg zachęca do podjęcia takiej modlitwy, a potem takiego życia, dzięki którym ludzie wokół będą chcieli przyjąć prawdę o Bogu. Taką prawdę, że każdego hojnie obdarował i że każdy może swoim życiem zachęcać do przyjęcia Bożej Miłości.

ks. Zbigniew Kapłański