Wprowadzenie    Liturgia słowa    Katecheza    Rozważanie

UROCZYSTOŚĆ NMP CZĘSTOCHOWSKIEJ Rok B (biały) Nr 43 (26 sierpnia 2018)

Wprowadzenie do liturgii

 Polska Kana

Dziś Kana to miasteczko liczące około dwudziestu tysięcy mieszkańców, z których niektórzy są katolikami rzymskimi lub obrządku melchickiego, inni zaś to wyznawcy islamu. Stojący pośrodku miejscowości kościół, który upamiętnia pierwszy cud Jezusa, stanął na ruinach kościoła z II w. W fasadzie widoczne są cztery kolumny tej antycznej budowli. Ściany świątyni ozdobiono łacińskimi napisami, zaczerpniętymi z ewangelicznego opowiadania o weselu w Kanie. Proste wnętrze kościoła ozdabiają także dzbany wykonane na wzór antycznych stągwi. Pod głównym ołtarzem znajduje się krypta ze śladami starożytnych zabudowań gospodarczych, autentycznymi stągwiami oraz mykwa ozdobiona wizerunkiem Jezusa i sześciu dzbanów.
Dziś Częstochowa staje się polską Kaną. Obchodzimy Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej. Dziś każdy wierzący Polak słyszy głos Maryi: „Zróbcie wszystko, cokolwiek Jezus wam powie”. A Jego orędzie od wieków się nie zmienia. To wezwanie do wiary, nawrócenia i miłości okazywanej Bogu i bliźniemu.
Starania o ustanowienie dzisiejszej uroczystości rozpoczęli paulini tuż po cudownej obronie Jasnej Góry przed najazdem Szwedów. Ostatecznie W 1931 r. papież Pius XI ustalił dzień 26 sierpnia. Po raz pierwszy czczono Matkę Bożą Częstochowską w 1932 roku. Od tego czasu co roku cześć Maryi rozbrzmiewa z Częstochowy na cały nasz kraj. Niech więc towarzyszą nam dziś słowa papieża Franciszek, który w racji dzisiejszej uroczystości dwa lata temu na Jasnej Górze wołał: „Niech Ona, Przyczyna naszej radości, która wnosi pokój pośród obfitości grzechu i zawirowań historii, wyprasza nam obfitość Ducha Świętego, abyśmy byli sługami dobrymi i wiernymi”.