Wprowadzenie    Liturgia słowa    Katecheza    Rozważanie

18 NIEDZIELA ZWYKŁA Rok B (zielony) Nr 39 (5 sierpnia 2018)

Katecheza

 Dziennik duszy

Dłuższy czas byłam w celi, gdzie leżała ciężko chora sparaliżowana luteranka, której gdy tylko mogłam, to pomagałam w jej niedołęstwie. Ona mnie wiele wyświadczała dobroci. Była też bardzo delikatna co do różnicy naszej wiary i na ten temat rozmawiać wcale nie chciała. 
Bardzo do mnie się przywiązała i gdy nas rozłączono, to ona potrafiła ogłosić głodówkę, żeby tylko ją przydzielić do mojej celi. Niedługo byłyśmy razem, bo w pierwszym rzędzie została „aktirowana”, coś kilka miesięcy po śmierci Stalina.
Dano mi Austriejki [Austriaczki], z której jedna zmarła (cioteczna siostra Hitlera – Maria Kopenszteina), druga odjechała na punkt inostranców [cudzoziemców]. Zostałam już sama, bo więcej już chorych niewiast nie było. Doktór nowy zaczął odnosić się do mnie „chałatnie” [niedbale, lekceważąco]. Słyszałam, jak powiedział: „[Ta kobieta pożyje jeszcze kilka dni, szybko umrze. Nie wyjdzie żywa z tych murów więziennych, sama siebie dobiła, nic nie je – serce jej bardzo słabo pracuje]”.
(…) Starałam się modlić się natarczywiej i nawet głośno rozmawiałam z całym Niebem, bo byłam sama jedna. Dyżurny zrobił mi parę razy zamieczanije [uwagę]: „Potisze, cztoli tromuliś z uma?” [Ciszej, czyście zwariowali?]. Ale ja mu posłuszną już nie byłam. Już od chwili zrozumienia, że więzienie to jest „czyściec”.
Moje wewnętrzne ustosunkowanie się do pojmowania Jego [Jezusa] życia w Tabernakulach. Uwięzionego aż do końca istnienia świata zmieniło się zupełnie inaczej, niż to było jeszcze do więzienia. Bardzo często odczuwałam Jego osamotnienie i niejako skarżył się przede mną, ale ja zaraz potrafiłam zamiast wynagradzać i współcierpieć, to tłumaczyłam się, że Jego życie jest więzione, ale jako Wszechmoc i potęgę to mocno tak nie cierpi jak ja, człowiek o skłonnej naturze do złego…
 
Fragmenty książki:
s. Wanda Boniszewska,
Ukryta przed światem.
Dziennik duszy,
Edycja Świętego Pawła,
Częstochowa 2016,