Wprowadzenie    Liturgia słowa    Katecheza    Rozważanie

18 NIEDZIELA ZWYKŁA Rok B (zielony) Nr 39 (5 sierpnia 2018)

Wprowadzenie do liturgii

 Kto za to zapłaci?

 
Pragniemy wygodnego życia. Jak najmniej się natrudzić. Jak najwięcej na tym zarobić. Pokusa łatwego i taniego dostępu do tego, co nam codziennie jest potrzebne, towarzyszyła wielu ideologiom zwodzącym ludzkość. Najprościej ukraść. Trochę trudniej znaleźć kogoś, kto za nasze życie zapłaci.
Tłumy słuchające Jezusa nad Jeziorem Galilejskim zaskoczył głód i zmierzch. Jezus znajduje cudowne rozwiązanie, rozmnażając pięć chlebów i dwie ryby. „Panie Jezu, jeśli tak będziesz robił codziennie, możemy Cię słuchać od świtu do środka nocy!” Efektem wejścia na taką drogę byłoby lenistwo, brak odpowiedzialności i koncentracja na egoistycznych, ziemskich potrzebach. Czy po to Syn Boży przyszedł na świat?
„Dam wam inny pokarm, będziecie Mnie spożywać, patrząc na innych, we wspólnocie, przy stole, na uczcie! Nie w odosobnieniu, myśląc tylko o sobie. Będziecie się dzielić z innymi, a nie jak najwięcej wyrywać dla siebie. Pomożecie najsłabszemu, nakarmicie tego, którego nie stać, nie będziecie wykorzystywać swojej przewagi, pozycji, władzy! Tym będzie się różnić Mój Kościół od innych zbiorowisk i zgromadzeń. Tak buduje się wspólnotę, która jest przedsionkiem nieba! Zobaczycie, nigdy wam nie zabraknie!”
Mowę eucharystyczną ewangelista Jan umieszcza w połowie czasu publicznej działalności Jezusa. Kończy ją smutnym spostrzeżeniem, że wielu jej nie zrozumiało i odeszło od Nauczyciela. I dziś nie brakuje w Kościele ludzi, którzy na Mszy się nudzą, bo nic nie rozumieją, marnują czas, więc wolą robić coś innego. Dlaczego? Bo myślą tylko o sobie i o swoich sprawach. Nie widzą innych i dlatego nie spotykają JEGO.
 
ks. Arnold Nowak