Wprowadzenie    Liturgia słowa    Katecheza    Rozważanie

16 NIEDZIELA ZWYKŁA Rok B (zielony) Nr 37 (22 lipca 2018)

Katecheza

 Mały apostoł – 

Czcigodny Sługa Boży Maggiorino Vigolungo (1904-1918)
 
W tym roku mija sto lat od jego śmierci. Jest pierwszym owocem świętości w szkole bł. Jakuba Alberionego. Choć formalnie nie należał do Towarzystwa św. Pawła, żył jego misją i ostatecznie złożył za nie w ofierze swoje młode życie. Nic dziwnego, że sam założyciel poczynił pierwsze kroki w celu jego beatyfikacji.
Urodził się 6 maja 1904 r. w wiosce Benevello. Na chrzcie ku czci Maryi otrzymał imię Maggiorino (maggio to po włosku maj). Z rodziny wyniósł zdrową i głęboką pobożność, jednak wszystkim we znaki dawał się jego porywczy charakter. Bardzo przeżył, gdy w wieku pięciu lat nie mógł jeszcze rozpocząć nauki w szkole i musiał poczekać dwa lata. We wszystkim chciał być pierwszy – w szkole, na podwórzu, w kościele.
W 1909 r. po raz pierwszy zetknął się z ks. Alberionem, kiedy ten przybył do jego parafii, aby pomóc proboszczowi. Kolejny raz spotkali się siedem lat później. Maggiorino zapragnął wówczas wstąpić do szkoły drukarskiej założonej przez błogosławionego w Albie. W szkole chłopiec otrzymał trudne zadanie obsługi maszyny drukarskiej. Był zafascynowany ideałem apostolstwa przez słowo drukowane, dlatego też zapragnął zostać zakonnikiem i kapłanem w nowo powstającym zgromadzeniu. Wiele wysiłku wkładał w pracę nad swoim charakterem i rozwój duchowy. Chciał każdego dnia stawać się choć trochę lepszy i zostać świętym – wielkim świętym i to szybko. Poza nauką, pracą czy zabawą, wiele czasu spędzał w kaplicy na serdecznej rozmowie z Jezusem Mistrzem.
Bł. Jakub Alberione, widząc duchową dojrzałość Maggiorina, pozwolił mu na złożenie prywatnego ślubu posłuszeństwa. Niestety z początkiem 1918 r. chłopiec zaczął podupadać na zdrowiu. Gdy lekarz stwierdził zapalenie płuc z wyciekiem wody, sługa Boży przyjął ten wyrok z hartem ducha. Zapytany przez założyciela, czy chce iść do nieba, czy wyzdrowieć, odpowiedział, że pragnie, by wypełniła się wola Boga. Zmarł w rodzinnej wiosce 27 lipca 1918 r., w ostatnim dniu triduum modlitw o wyzdrowienie, jakie odprawiali jego koledzy.Jego historia poruszyła Ryszarda Borello, który został br. Andrzejem paulistą i dziś jest także kandydatem na ołtarze. Proces beatyfikacyjny Maggiorina rozpoczął się w 1961 r. Papież Jan Paweł II stwierdził heroiczność cnót tego czternastolatka w 1988 r. Módlmy się o cud do jego beatyfikacji.
 
br. Marek Urbaniak – brat szkolny