Wprowadzenie    Liturgia słowa    Katecheza    Rozważanie

UROCZYSTOŚĆ NAJŚWIĘTSZEGO CIAŁA I KRWI CHRYSTUSA Rok B (biały) Nr 29 (31 maja 2018)

Katecheza

 Adoracja Najśw. Sakramentu według metody prawda-droga-życie

Błogosławiony ks. Jakub Alberione, według opinii współcześnie mu żyjących, spędził przed tabernakulum jedną piątą swojego życia. Jego całe życie było ukierunkowane na oddawanie chwały Bogu. I tym właśnie przede wszystkim jest adoracja Najświętszego Sakramentu.
Modlitwa ta stawia nas w intymnej, osobistej relacji z Jezusem, który jest Drogą, Prawdą i Życiem. Ten moment jest tak ważny w naszym życiu, że ks. Alberione proponuje konkretną metodę prawda–droga–życie, aby nasza modlitwa była owocna . Czas, który spędzamy u stóp Jezusa Eucharystycznego, należy podzielić na trzy części, które zawierają takie czynności jak: lektura duchowa, rachunek sumienia i modlitwa np. różańcowa lub liturgia godzin.
W pierwszej części uwielbiamy Boga, poznając umysłem Jego doskonałość i wyrażamy Mu naszą wdzięczność, jako Sprawcy wszelkiego dobra w naszym życiu. Bierzemy do ręki Biblię, zwracając szczególną uwagę na Ewangelię przypisaną na dany dzień. Wzbudzamy akt wiary, uświadamiając sobie, przed Kim się znajdujemy, i prosimy o światło, aby czytane słowo pozwoliło nam poznać lepiej Boga i siebie samych. Dziękujemy Bogu za cały świat stworzony, w którym objawia się Jego miłość do nas. Błogosławiony Jakub Alberione używał sformułowania, że w tym momencie uklęknąć ma nie tylko ciało człowieka, ale i jego umysł.
W kolejnej części, widząc w świetle Bożego słowa nasz codzienny brak odpowiedzi na ogrom Jego łask, widząc naszą grzeszność, naszą słabą wolę, przechodzimy przez rachunek sumienia do uczuć żalu. Przyglądamy się życiu Jezusa, który stał się dla nas Drogą, przykładem, abyśmy, naśladując Go, mogli osiągnąć doskonałe zjednoczenie z Bogiem. Wzbudzamy akt dziękczynienia za poznanie prawdy o nas i akt żalu za brak podobieństwa między nami i Jezusem.
A ponieważ sami z siebie nic nie możemy, potrzebujemy pomocy Boga, aby osiągnąć podobieństwo do Jego Syna, który jest Życiem. W trzeciej części przedstawiamy Jezusowi-Hostii nasze potrzeby duchowe, naturalne, prosimy za naszych bliskich i we wszystkich powierzonych nam intencjach, prosząc o łaski nam potrzebne przez wstawiennictwo Najświętszej Maryi i świętych.
Aby móc dobrze odprawić adorację Błogosławiony jakub Alberione poleca, aby prosić o wstawiennictwo Aniołów Stróżów, by móc tak adorować Jezusa, jak oni to czynią. 
 
s. Miriam Michalak, uczennica Boskiego Mistrza