Wprowadzenie    Liturgia słowa    Katecheza    Rozważanie

4 NIEDZIELA WIELKANOCY Rok B (biały) Nr 22 (22 kwietnia 2018)

Katecheza

POMYŚL!

W Czwartą Niedzielę Wielkanocy obchodzimy kolejny, już 55. Światowy Dzień Modlitw o Powołania do kapłaństwa i życia konsekrowanego. W Polsce to Niedziela Dobrego Pasterza, która rozpoczyna kolejny Tydzień Modlitw o Powołania.
Dlaczego Kościół tak bardzo troszczy się o powołania? Zacznijmy od przykładu wziętego z przyglądania się pięknu natury.
Czasami zdarza się nam obserwować, że słonecznik zawsze zwraca swoją głowę w kierunku słońca. Tak samo dzieje się z człowiekiem. Każda osoba posiada w sobie siłę, która popycha ją w stronę nieba, słonecznego światła, do pełni życia i prawdziwego pokoju serca.
Niestety, tak wielu młodych ludzi w dzisiejszym świecie doświadcza życia w ciemności, które przytłacza, czyni pasywnym, bez motywacji, pragnień, ideałów…
Dlatego z całym Kościołem modlimy się, by młodzi ludzie potrafili rozeznać swoją drogę światła, zgodnie ze swoimi talentami i darami. Modlimy się, by weszli na ścieżkę relacji miłości z Bogiem, który wzywa niektórych do naśladowania Jego Syna Chrystusa w kapłaństwie lub życiu konsekrowanym.
W kolejnych krokach przybliżymy etapy rozeznawania, które zaczerpniemy z mądrości i doświadczenia Założyciela Rodziny Świętego Pawła, bł. Jakuba Alberione. Możemy je zsyntetyzować w czterech krótkich słowach: pomyśl, pomódl się, poradź się, wybierz dobrze.
Dziś pierwsze słowo: POMYŚL!
Słowo to zaprasza cię do tego, by poruszyć twoją inteligencję, twoje wartości: wiara nie jest dla ludzi łatwowiernych i nie dla tych, którzy zakładają, że wiedzą już wszystko. Bóg podarował ci umysł, inteligencję, a teraz prosi, byś je uruchomił, abyś „przyjął piękne powołanie, którym obdarzył cię Bóg” (bł. J. Alberione). Jeśli zdecydujesz, by odpowiedzieć na powołanie, zrobisz to także umysłem!
Rozeznawanie buduje się w świadomości, że Bóg zawsze działa w twoim życiu, a Jego działanie objawia się zwykle w codziennych wydarzeniach. Trzeba umieć zastanowić się, w jaki sposób On mówi do ciebie w zwykłym dniu pracy, nauki, spotkań ze znajomymi. Trzeba pobudzić umysł do refleksji nad życiem, nad wartościami, nad tym, co przeżywasz w wewnętrznym, bogatym świecie. Obecność Boga może być delikatna, często nierozpoznana, nie przywiązuje się do niej wagi, bo dzisiaj każdą chwilę życia wypełnia hałas. Do słuchania Boga i refleksji nad powołaniem potrzeba spokoju i ciszy. Wtedy umysł łatwiej odnajduje słowa opisujące, w jaki sposób Bóg działa w twoim życiu.

s. Anna Juźwiak