Wprowadzenie    Liturgia słowa    Katecheza    Rozważanie

ŚWIĘTO ŚWIĘTEGO SZCZEPANA, PIERWSZEGO MĘCZENNIKA Rok B (czerwony) Nr 64 (26 grudnia 2017)

Wprowadzenie do liturgii

TRUDNA DECYZJA

Dobro pojawiające się w świecie cieszy tych, którzy są z Boga.
Jezus, którego narodziny świętujemy, stał się źródłem światła i niekłamanej radości dla tych, którzy Go z wiarą przyjęli. Przyzwyczajeni do sielankowego spędzania świąt, do ich „magii” rodzinnej i ciepła, ze zdumieniem stwierdzamy, że może być inaczej; że jest na świecie wielu ludzi, którzy, słysząc o Betlejem, płoną gniewem i złością oraz zgrzytają zębami jak słuchacze diakona Szczepana (I czytanie). Nienawidzą Świąt i treści, które niosą.
Bywa, że przeżycia świąteczne skupione na wigilii i pasterce, na sianku i gipsowej figurce „Jezuska” utrudniają nam przyjęcie prawdy, że wiara kosztuje. Jest trudem, ale też i walką. Ciemność nie oddaje pola światłu bez walki. Bycie wierzącym wymaga ofiary z siebie, a nie jest zaproszeniem na zimową wyprzedaż.
Wpatrzeni w Szczepana, konsekwentnie broniącego swej wiary w Jezusa, mamy świadomość, że Ewangelia stawia i nas wobec jednoznacznego wyboru – opowiedzenia się „za” lub „przeciw”. Wiara dzieli dogłębnie, także współczesnych ludzi. Świat nie zostawia miejsca na bycie tylko trochę lub chwilami chrześcijaninem (Ewangelia). Opowiedzenie się za Chrystusem jest powodem odrzucenia, wykluczenia, szyderstw, prześladowań, a nawet śmierci. Mówią nam o tym współcześni chrześcijanie – męczennicy w Syrii, Egipcie, Nigerii i wielu innych krajach. Oni płacą wysoką cenę za prawdę i zbawienie w Chrystusie. A my? Czy jesteśmy konsekwentni w wierze? Czy bylibyśmy gotowi wytrwać w wierze wśród prześladowań? Czy wiara w Chrystusa jest w nas silniejsza od lęku o samych siebie?

ks. Zbigniew Sobolewski